logo_gor_new

Центр здоров’я та розвитку

Професійна турбота про психологічний розвиток та здоров`я усіх членів родини

Сайт в процесі створення. Більше інформації незабаром.

Програма допомоги щодо гіперактивного розладу з дефіцитом уваги (ГРДУ)

Гіперактивний розлад з дефіцитом уваги є одним з найбільш поширених розладів психологічного розвитку – він зустрічається у близько 5% дітей та 3% дорослих. Ключовими симптомами цього розладу є порушення самоконтролю, які є обумовлені біологічними особливостями мозку, і спричиняють проблеми у сфері регуляції поведінки, уваги, емоцій та імпульсів. Попри те, що цей розлад найчастіше привертає увагу у дитинстві з огляду на виражену рухову гіперактивність і спричинені цим проблеми поведінки та навчання у школі, симптоми цього розладу є присутні переважно і в підлітковому та дорослому віці, лиш проявляються більше у сфері самоорганізації та уваги. ГРДУ є водночас одним з найбільш досліджених розладів розвитку, щодо якого існують ефективні методи допомоги, які дозволяють особам з ГРДУ повноцінно розвиватися та реалізувати себе у цьому світі.

Ключовими симптомами ГРДУ є проблеми самоконтролю у різних сферах, зокрема:

 • рухова гіперактивність і трудність  стримувати себе у ситуаціях, коли треба довший час сидіти/мовчати
 • порушення концентрації уваги – особливо у ситуаціях, коли нецікаво чи багато відволікаючих чинників
 • нетерпеливість (відповідно важко чекати, не перебивати інших і т.п.)
 • імпульсивність (схильність діяти, не оцінивши наслідків поведінки, ризику)
 • труднощі самоорганізації (зокрема забудькуватість, часті запізнення, неорганізованість і т.п.)
 • труднощі у збережненні мотивації – особливо щодо завдань, які не є цікавими і не ведуть до негайного результату

Ці прояви у сфері гіперактивності, неуважності та імпульсивності  є виражені значно більше, ніж у ровесників і ведуть до порушень у різних сферах життя (навчання, стосунки та ін.)

ГРДУ зумовлений недостатньо ефективним функціонуванням певних зон головного мозку, які відповідають за функцію контролю над поведінкою – це є біологічно обумовлений розлад розвитку самоконтролю. Дослідження показують, що у дітей із ГРДУ «виконавчі» функції лобної кори головного мозку дозрівають дещо повільніше, ніж у ровесників. Попри те, що з віком лобна кора дозріває і здатність самоконтролю покращується, втім у більшості дітей з ГРДУ труднощі у сфері самоконтролю будуть і в підлітковому, і в у дорослому віці. Внаслідок недостатньої ефективності “виконавчих” функцій лобної кори, особам з ГРДУ  важко контролювати свою поведінку, увагу, емоції – і це за відсутності належної підтримки і допомоги може спричиняти проблеми з навчанням, стосунками, загальним самоконтролем над власною поведінкою та вторинними проблемами у різних сферах життя.  Причини ГРДУ переважно є генетичні, втім у частині випадків мали місце фактори, що могли вразити нервову систему у ранньому дитинстві (гіпоксія в часі вагітності та пологів та ін.).

Згідно з сучасними міжнародними протоколами, які розроблені на основі результатів наукових досліджень, рекомендовано два основних методи допомоги особам із ГРДУ:
(1) медикаментозна терапія;
(2) поведінкова терапія для дітей та молоді з ГРДУ, яку застосовують батьки вдома і педагоги у закладах освіти. 
Ці два методи мають вагомі докази ефективності і рекомендовані як основні форми допомоги особам із ГРДУ (при легших формах рекомендовано переважно поведінкову терапію, при більш виражених – поєднання поведінкової та медикаментозної).
При додаткових проблемах у дітей та молоді показано також застосування індивідуальної когнітивно-поведінкової терапії та при потребі інших втручань.
Індивідуальна КПТ має важливе місце у допомозі дорослим особам з ГРДУ і включає навчання навичок самоконтролю та інших специфічних технік самодопомоги.

В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги дітям, молоді та дорослим з ГРДУ, яка базується на сучасних міжнародних протоколах. Ми багато років займаємося проблемою ГРДУ, ініціювали ряд просвітницьких проектів у даній сфері, проводимо чисельні навчання фахівців, написали і видали книгу про ГРДУ, розробили онлайн-навчання для батьків та фахівців.

Програма допомоги включає в себе наступні основні науковообгрутновані методи допомоги:

 • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
 • Медикаментозна терапія
 • Поведінкова терапія та психологічний супровід батькам
 • При потребі – індивідуальна когнітивно-поведінкова терапія дітям, молоді, дорослим з ГРДУ; груповий тренінг соціальних навичок та ін.
 • Психологічний супровід щодо застосування відповідних поведінкових втручань та методик навчання у закладах освіти
 • «Батьківська школа» – програма групових занять для батьків дітей з ГРДУ

Інформаційні матеріали про ГРДУ

Відеозапис семінару лікаря Олега Романчука для батьків дітей з ГРДУ

Запис на консультацію у Львові за тел.:

098-559-65-21 (10:00-15:00)

електронна пошта:

kolo.simji@gmail.com

Сайт в процесі створення. Більше інформації незабаром.