Сім’я – це насамперед подружжя. Подружня любов, взаєморозуміння, турбота та підтримка творять той «клімат», у якому, немов у саду, найкраще ростуть, розквітають і приносять плоди свого життя і діти, і молодь, і дорослі. Наукові дослідження переконливо показують, наскільки якість подружніх стосунків має позитивний вплив і на психічне здоров’я партнерів, їх опірність стресу та різним життєвим викликам, самореалізацію, рівень щастя, виховання та розвиток дітей, фізичне здоров’я та навіть тривалість життя! Втім подружня любов і взаєморозуміння не стаються самі по собі, вони не є просто щасливим збігом обставин і вдалим «співпадінням» партнерів. Щасливі подружні стосунки – це плід щоденної праці, яка вимагає певних знань та навиків, певних особистісних якостей і свідомого ціннісного вибору та зобов’язання від кожного з партнерів.
Плекання подружніх стосунків
Програма «Академія подружнього життя» – це програма для подружь, які свідомо хочуть зростати і вчитися творити подружні стосунки. Базована на сучасних наукових знаннях дана програма пропонує дорогу з десяти щотижневих зустрічей у групі разом з іншими подружніми парами. Крок за кроком програма пропонує переглянути оті «цеглинки» – складові компоненти, з яких будується подружнє щастя, та працювати над навиками будівництва сім’ї та над власним особистісним зростом.
Психологічне консультування для подружніх пар – може бути корисним як короткотермінова допомога подружжям, коли є незначні труднощі і потрібна фахова підказка чи допомога у порозумінні. Наша філософія ранніх втручань базується на принципі, що «маленький вогник набагато легше гасити, ніж велику пожежу», тому ми заохочуємо, особливо молоді подружжя, до такої короткотривалої форми допомоги. І ми завжди порекомендуємо добрі фільми, добрі книги, добрі «домашні завдання», які допоможуть вам самостійно працювати над розвитком подружніх стосунків.
Психотерапевтична допомога подружнім парам
На жаль, часом подружжя стикається з викликами, справитися з якими власними ресурсами є надто складно, і ці випробування починають впливати на стосунки в подружжі, спілкування, емоційну атмосферу в родині. Такими випробуваннями можуть бути життєві зміни, проблеми у сфері фізичного чи психічного здоров’я у когось з членів родини, труднощі у вихованні дітей, пережиття втрати та ін. В таких випадках окрім прямої допомоги щодо того, як дати раду зі специфічними викликами, ми часто пропонуємо також подружню терапію – адже подолавши подружні труднощі, чоловік та жінка знову стають однією командою – а разом долати будь-які труднощі значно легше!
Подружні стосунки можуть переживати кризу або ж можемо сказати, що стосунок – як організм – може теж хворіти. Симптомами цього можуть бути часті конфлікти, які не завершуються порозумінням, втрата емоційної близькості, порушення спілкування, здатності домовлятися і узгоджено співпрацювати (наприклад, щодо виховання дітей), порушення у сексуальній сфері та ін. У таких випадках ми пропонуємо інтенсивну психотерапевтичну допомогу: когнітивно-поведінкову терапію пар та емоційно-фокусовану терапію пар. Ці два методи мають науково-встановлену ефективність щодо лікування порушень подружніх стосунків і у багатьох випадках можуть допомогти відновити емоційний зв’язок та покращити подружній стосунок. Обидва методи базуються не лише на навчанню навичок, але й відновленні емоційної близькості, та виходу із замкненого циклу взаємодій, що руйнують стосунок, у цикл позитивного зв’язку, що зміцнює, відновлює та будує сімейні стосунки.
У окремих випадках порушення стосунку є такого характеру, що подружжя приймає рішення розлучитися. У таких випадках ми пропонуємо психологічний супровід в процесі розлучення, щоби мінімізувати конфлікти, дати психологічну підтримку дітям, організувати спілкування та взаємодію після розлучення довкола питань виховання дітей та ін.