Симптоми та сучасне наукове розуміння
Основним симптомом соціальної фобії є страх осоромитися в очах інших – відтак в ситуаціях соціального контакту в особи викликає значна тривога, яка як правило набуває циклічного характеру – оскільки тепер особа ще й хвилюється за те, що інші побачать її тривогу, або ж що під впливом тривоги вона не зможе адекватно спілкуватися та поводитися – відтак людина опиняється у замкненому колі і тривога у соціальних ситуаціях лише посилюється та закріплюється… Перелік цих ситуацій може бути доволі широким – і тоді ми говоримо про генералізований варіант соціальної фобії, при якому особа переживає надмірну тривогу в широкому ряді соціальних ситуацій, де необхідне спілкування з іншими людьми. Або ж перелік цих ситуацій може бути більш специфічними – публічні виступи, писати, їсти, вживати напої у присутності інших і т.д. – тоді йдеться про селективний варіант соціальної фобії.
Як спосіб запобігти тривозі багато осіб вдаються до уникнення таких ситуацій – на жаль, це може вести до значної соціальної ізоляції, мати суттєвий вплив на академічну та професійну самореалізацію, при тривалому перебігу вести до вторинних проблем формування низької самооцінки, депресії та ін. Інші ж особи, хоч і не уникають соціальних ситуацій повністю, водночас використовують багато інших непомічних стратегій (уникнення зорового контакту, надмірні «репетиції» та ін.). У дитячому віці однією із таких стратегій може стати повна відмова від спілкування, яка набуває форми селективного мутизму – розладу, при якому дитина (переважно початок розладу є у дошкільному віці) відмовляється повністю спілкуватися з колом осіб поза найближчими рідними (з останніми ж спілкування не порушене і розвиток мовлення відповідає віку).
Вчасне виявлення соціальної фобії і скерування за належною допомогою – передумова ефективного лікування!
Рекомендації протоколів
Основними сучасними рекомендованими формами допомоги при соціальній фобії та селективному мутизмі є когнітивно-поведінкова психотерапія та при важчих формах – додаткова медикаментозна терапія. Метою допомоги є допомогти особі покроково подолати страх соціальних ситуацій, виробити необхідні соціальні навички, сприяти повноцінній самореалізації, щасливому та змістовному життю.
Є ефективні методи лікування соціальної фобії та селективного мутизму!
Програма допомоги у «Колі сім’ї»
У центрі «Коло сім’ї» діє спеціалізована програма допомоги дітям, молоді та дорослим з соціальною фобією, яка ґрунтується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів. Програма пропонує такі методи допомоги:
- Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги.
- Індивідуальну когнітивно-поведінкову терапію.
- Медикаментозну терапію (якщо потрібно).
- Інші втручання (якщо потрібно – залучення рідних, лікування супутніх розладів, груповий тренінг соціальних навичок тощо).
У випадку роботи з дітьми та молоддю ми завжди залучаємо батьків, щоби допомогти їм виробити правильну стратегію підтримки дитини і протидії симптомам розладу. Якщо дані розлади суттєво порушують адаптацію дитини в освітньому закладі, то ми часто співпрацюємо з педагогами задля забезпечення належної підтримки дитини/молодої особи в освітньому закладі.