k s logo main
Розлади вживання психоактивних речовин у молоді

Розлади вживання психоактивних речовин у молоді

Розлади вживання психоактивних речовин у молоді

Ми говоримо про проблемне вживання психоактивних речовин, коли таке вживання пов’язане з негативними наслідками на різні сфери життя молодої особи (академічну, соціальну та ін.), вживанням пов’язаним з високими ризиками (наприклад, водінням у нетверезому стані) та супроводжується поступовим розвитком втрати контролю над вживанням цих речовин (алкоголю, наркотичних речовин та ін.) попри наявність цих негативних наслідків. Попри те, що проблемне вживання може ще не носити характеру сформованої залежної поведінки (з наявністю синдрому відміни, потребою постійного вживання, збільшення толерантності та іншими ознаками) – водночас розуміння ознак проблемного вживання є дуже важливе для організації раннього втручання та належної допомоги молодим людям – адже на цьому етапі ефективність допомоги є вищою як і можливість запобігти вторинним розладам та проблемам!

Розуміння розладів вживання психоактивних речовин

Походження проблем та розладів вживання психоактивних речовин у молоді є багатофакторним. Свою роль може відігравати фактор проблемного соціального середовища, де підтримується/заохочується вживання, наявні проблеми у сфері психічного здоров’я (депресія, тривожні розлади, ПТСР та ін.) та накопичення проблем у різних сферах життя, біологічна схильність до формування залежної поведінки та порушень самоконтролю (супутній розлад дефіциту уваги та гіперактивності), сімейні фактори, генетична вразливість, низька самооцінка та ін.  В основі розладів є також наслідки впливу психоактивної речовини на мозок, яке є в основі формування неконтрольованого, сильного потягу до вживання та інших симптомів. Відтак і допомога має бути комплексною і бути адресованою на усі ці фактори, а також на посилення ресурсних, захисних факторів як індивідуальних, так і соціальних.

Прояви розладів вживання психоактивних речовин

Розлади пов’язані з вживанням психоактивних речовин проявляються не лише специфічними проявами дії психоактивних речовин (для прикладу, симптомами оп’яніння при вживанні алкоголю) але й можуть вести до загальних порушень поведінки, емоційного стану особи, психосоціального функціонування, що включає розвиток вторинних проблем у навчанні, соціальному житті, сфері праці, хобі, фізичного здоров’я, небезпечним водінням та іншими формами ризикованої поведінки, появі проблем із законом та ін.

Нижче наведені типові прояви проблемного вживання та формування розладу вживання психоактивних речовин:

  • Часте вживання у великих кількостях або впродовж тривалішого періоду, ніж було у намірах.
  • Стійке бажання або невдалі спроби зменшити чи контролювати вживання психоактивної речовини. 
  • Значна частина часу витрачається на дії, необхідні для того, щоб отримати речовину, вживати чи відновитись після впливу психоактивної речовини. 
  • Непереборний потяг, сильне бажання чи внутрішнє спонукання до вживання.
  • Повторне вживання, що призводить до невиконання основних рольових зобов’язань у школі, на роботі чи вдома.
  • Продовження вживання, попри постійні чи періодичні соціальні або міжособистісні проблеми.
  • Вживання продовжується, попри усвідомлення постійної або періодичної фізичної чи психологічної проблеми, яка, імовірно, була спричинена вживанням психоактивної речовини.
  • Зростання толерантності (потреба у помітно більшій кількості споживання речовини для досягнення бажаного ефекту).
  • Симптоми фізичного та психічного дистресу, які виникають при відміні вживання психоактивної речовини. 

Рекомендації протоколів

Розлади вживання психоактивних речовин у молоді зазвичай лікують в амбулаторних умовах. Сучасні протоколи  рекомендують три підходи:

  • Сімейну терапію (спеціальна модель для допомоги при проблемах вживання психоактивних речовин у молоді)
  • Метод мотиваційного інтерв’ювання
  •  Когнітивно-поведінкову психотерапію (зокрема, спеціальний її протокол для лікування розладів вживання психоактивних речовин). 

В усіх випадках є важливо враховувати фактор середовища (сім’ї, навчального закладу, ровесників) і використовувати при потребі додаткові психосоціальні втручання.

Можуть бути корисними терапевтичні спільноти (для прикладу групи AA), групи взаємодопомоги, в частині випадків – перебування певний час у терапевтичному середовищі (для прикладу, спеціалізованого реабілітаційного центру).

За наявності супутніх психічних  розладів та проблем – спеціалізована додаткова допомога.

Програма допомоги у "Колі сім'ї"

Загалом центр «Коло сім’ї» не спеціалізується на лікуванні розладів вживання психоактивних речовин, зокрема у дорослих, і ми, після належної діагностики і психоедукації, скеровуємо до наших колег на спеціалізовані програми.

Водночас при виявленні ранніх форм розладів вживання психоактивних речовин у молоді центр «Коло сім’ї» забезпечує належну діагностику та супровід, зокрема:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
  • Психотерапевтична допомога (КПТ-протокол лікування розладів вживання психоактивних речовин у молоді)
  • Психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
  • Спеціалізована допомога щодо лікування супутніх розладів та проблем (для прикладу, РДУГ, депресія та ін.)
  • При потребі – скерування до відповідних фахівців та партнерських закладів з метою забезпечення стаціонарного лікування та інших спеціалізованих видів допомоги.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00