k s logo main

Психотичні розлади

Психотичні розлади

Психотичні розлади є широким спектром психічних розладів, з різними ступенем вираженості симптомів, тривалістю та прогнозом – від короткотривалих станів з повним одужанням до форм з хронічним перебігом та вторинною інвалідизацією. Однією з форм психотичних розладів є шизофренія.

Психотичні розлади об’єднані спільною симптоматикою – порушеннями у сфері сприйняття реальності, процесів мислення та комунікації, інтеграції почуттів та поведінки.

Психотичні розлади часто починаються у молодому віці  – відтак є дуже важливим вчасне їх виявлення та організації належної допомоги, що є дуже важливим для ефективності лікування та запобігання вторинним наслідкам та інвалідизації.

Прояви

Типовими проявами психотичних розладів є:

  • Галюцинації (візуальні, слухові чи інші сприйняття, що не відповідають дійсності – наприклад, особа каже, що чує голоси, коли поруч нікого немає)
  • Маячіння (стійкі, некритичні, виражено помилкові переконання, що контролюють поведінку людини – наприклад, людина переконана, що їй в мозок вставили «чіп» і її мислення контролюють через нього)
  • Дезорганізована мова (розірвана, незв’язана і т.п.)
  • Дезорганізована поведінка

При психотичних розладах також часто мають місце так звані «негативні симптоми», які проявляються зниженням емоційної експресивності, вольової активності, соціальною ізоляцією та ін.

Важливо пам’ятати, що психотичні симптоми можуть бути при різного роду станах і психічних розладах – тому необхідна належна фахова діагностика.

Сучасне наукове розуміння

Причини виникнення психотичних розладів багатофакторні і ще багато аспектів потребують досліджень. Ймовірно, психотичні розлади є результатом складної комбінації генетичного ризику, відмінностей у розвитку мозку та нейробіологічного функціонування та впливу стресових та психотравмуючих факторів. Соціальний, життєвий контекст також мають вплив на прояви психотичних розладів та їх перебіг.

Рекомендації протоколів

Згідно з сучасними міжнародними протоколами, які розроблені на основі результатів наукових досліджень, рекомендовано поєднання:

  • медикаментозної терапії (антипсихотичні препарати)
  • психологічних втручань (сімейні втручання, когнітивно-поведінкова терапія, тренінг навичок та ін.)
  • належний супровід, організація психосоціальної підтримки, реабілітаційні втручання при потребі
  • супровід рідних та близьких особи
  • та інші форми допомоги в залежності від конкретного виду психотичного розладу та супутніх розладів та проблем, соціального контексту життя особи

У гострому періоді психотичного розладу в частині випадків показане лікування в умовах стаціонару.

Програма допомоги у "Колі сім'ї"

Загалом центр «Коло сім’ї» не спеціалізується на лікуванні психотичних розладів, зокрема у дорослих, і ми, після належної діагностики і психоедукації, скеровуємо до наших колег на спеціалізовані програми.

Водночас при виявленні психотичних розладів у підлітків та молоді центр «Коло сім’ї» забезпечує належну діагностику та супровід, зокрема:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
  • Медикаментозна терапія
  • Психотерапевтична допомога (КПТ-протокол лікування психотичних розладів у молоді)
  • Психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
  • При потребі – скерування до відповідних фахівців та партнерських закладів з метою забезпечення стаціонарного лікування та інших спеціалізованих видів допомоги.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00