k s logo main

Прості фобії

Прості фобії є одним з найпоширеніших розладів та проблем у сфері охорони психічного здоров’я. Попри їхню «простоту» вони можуть суттєво обмежувати функціонування – відтак важливе вчасне виявлення та звернення за допомогою – адже існують високоефективні методи допомоги!
Прості фобії є одним з найпоширеніших розладів та проблем у сфері охорони психічного здоров’я. Попри їхню «простоту» вони можуть суттєво обмежувати функціонування – відтак важливе вчасне виявлення та звернення за допомогою – адже існують високоефективні методи допомоги!

Симптоми та сучасне наукове розуміння

У світі існують небезпечні ситуації. І нам потрібно уміти розпізнавати такі ситуації, які є небезпечні і належним чином діяти, щоби запобігти загрозі – для того у нашому мозку є система тривоги – свого роду «сигналізація». Водночас інколи, як і зі звичайною системою сигналізації, в мозку також стаються «збої» – і «сигналізація» спрацьовує помилково у ситуаціях, що не становлять небезпеки або ступінь небезпеки є мінімальним. У такий спосіб виникають прості фобії – основним симптомом яких є наявність стійкого вираженого страху в ситуаціях, що не становлять реальної загрози. Відповідно цих ситуацій уникають або ж якщо уникнення неможливе, то вони супроводжуються сильним емоційним дистресом. Фобії суттєво впливають на якість життя особи та перешкоджають її функціонуванню у різних сферах життя. Найтиповішими є фобії стихійних явищ (напр., грози, вітру), тварин та комах, певних місць (напр., висоти, ліфтів, сходів, заходити у водойми), медичних процедур, тощо.

Наявність страхів є частиною вікового розвитку дитини – втім більшість з них долаються за підтримки батьків у простий спосіб – ми допомагаємо дитині зіткнутися з ситуацією, якої вона боїться і переконатися у її безпечності і у тому, що страх мине. Так ми допомагаємо, як батьки, долати дітям страх темряви чи страх заходити у водойму, страх висоти чи стоматологічних процедур. Втім деколи страхи стають стійкими, а ціна їхнього уникнення – високою. Відповідно попри те, що прості фобії можуть здаватися чимось незначною проблемою, вони можуть суттєво заважати дитині  у навчанні, соціальному житті, а молоді і дорослим – позначатися на різних сферах самореалізації, обмежувати свободу, інколи – вести до значної інвалідизації…

Вчасне виявлення простих фобій і скерування за належною допомогою –  передумова ефективного лікування!

Рекомендації протоколів

Основним сучасним рекомендованим методом допомоги при простих фобіях є когнітивно-поведінкова психотерапія. В її основі є «перепрограмування» системи тривоги у мозку шляхом здобуття корегуючого досвіду, що ситуації, які помилково віднесені до небезпечних, насправді такими не є. Це досягається шляхом поетапних «експозицій» – зустрічей з джерелом страху. Ціллю є не лише подолання існуючих фобій – а загалом розвитку уміння долати дисфункційні страхи, виборити «життєву мужність», здатність іти до важливих життєвих цілей всупереч страху. КПТ є високоефективним методом лікування простих фобій і у багатьох випадках її ефект може бути дуже швидким!

Є ефективні методи лікування простих фобій!

Програма допомоги у «Колі сім’ї»

У центрі «Коло сім’ї» діє спеціалізована програма допомоги дітям, молоді та дорослим з простими фобіями, яка ґрунтується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів. Програма пропонує такі методи допомоги:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги.
  • Індивідуальну когнітивно-поведінкову терапію.
  • Інші втручання (якщо потрібно – залучення рідних, лікування супутніх розладів тощо).

У випадку роботи з дітьми та молоддю ми завжди залучаємо батьків, щоби допомогти їм виробити правильну стратегію підтримки дитини і протидії фобії. Якщо прості фобії суттєво порушують адаптацію дитини в середовищі її навчання, то ми часто співпрацюємо з педагогами задля забезпечення належної підтримки дитині в освітньому закладі.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00