k s logo main

Проблеми регуляції злості

Проблеми регуляції злості

Злість – базова емоція, з якою народжується кожна людина. Вона виконує такі важливі функції: комунікує сприйняття появи «ворога», від якого іде загроза нам чи нашому «світу» і мобілізує до боротьби; дає енергію, швидкість і відвагу в реакціях; допомагає відчувати наші потреби та відстоювати їх. Однак, злість може стати і проблемною коли «виходить з під контролю» і уже не служить та не веде до задоволення наших потреб. Тож ми говоримо про порушення регуляції злості, коли вона є засильно/зачасто/задовго, не відповідно до реальної загрози, заподіює шкоду нам/іншим, заважає думати і вирішувати проблеми, впливає на якість життя в цілому. Це так наче енергія вогню – коли вона нам служить, вона дуже цінна, але коли вогонь стає руйнівною пожежею – він стає проблемою і потребує регуляції!

Симптоми та форми порушень регуляції злості

Порушення регуляції злості можуть бути у формі різних проявів, які є відображенням широкого спектру дизрегуляції:

  • з однієї сторони проблемою може бути, коли людині не вистарчає «здорової злості» – вона боїться прямо її висловити, відстоювати свої потреби і права, особі не вистарчає навичок асертивності
  • з іншої сторони – проблеми, що проявляються вибухами злості, коли людина втрачає контроль над нею, а відтак може діяти у руйнівний спосіб фізичною чи вербальною агресією і т.д. Відтак це може вести до значних проблем у соціальних стосунках, вести до нищення майна, впливати на різні сфери функціонування (навчання, праця, сім’я і т.д.), вести до проблем із законом.
  • не меншою проблемою є хай не вибухова злість, але злість яка проявляється постійним невдоволенням, роздратуванням, озлобленістю – це впливає не лише на стосунку, але й загалом на емоційну атмосферу життя людини.

Сучасне наукове розуміння

Дослідження говорять, що може впливати на порушення регуляції злості це:

  • Темперамент, є люди, які більше схильні до порушення імпульс-контролю, їм важче контролювати свої імпульсивні реакції.
  • Від послань, які ми отримували в дитинстві і старшому віці. Також, чи був присутнім досвід скривдження, занедбання, пригноблення, який власне впливає на формування певного роду переконань про себе, людей та світ. Наприклад, якщо дитина зазнала в дитинстві досвіду скривдження, в неї може сформуватись переконання: «Людям не можна довіряти, вони кривдять» – і це будуть свого роду окуляри, як в дорослому житті особа сприйматиме життєві ситуації, а саме: з надмірною настороженістю та очікуванням на скривдження, навіть якщо в конкретних ситуаціях не буде для цього підстав. А відтак у особи може сформуватися правило «нападати першим» або ж «з моїми потребами будуть рахуватися лише тоді, коли мене будуть боятися» – що підтримуватиме модель агресивної поведінки.
  • Моделювання проблемних способів висловлення злості, та від того як були підкріплені ті чи інші способи. Наприклад, якщо агресивна поведінка була нормою в сім’ї, то є ймовірність, що в дорослому віці особа це може моделювати.
  • Від культуральних, релігійних, соціальних особливостей, середовища.
  • Важливу роль мають теж супутні розлади та проблеми, зокрема ряд психічних розладів можуть робити людину більш схильною до емоційної дизрегуляції (зокрема, РДУГ, синдром Жіль де ля Турета, ПТСР та ін.).

Рекомендації протоколів

При порушеннях регуляції злості є рекомендованою когнітивно-поведінкова терапія, зокрема її спеціальний протокол щодо проблем менеджменту злості – це на даний момент є «золотим стандартом» допомоги і даний протокол має високі показники ефективності у наукових дослідженнях.

Можуть бути теж рекомендовані групові тренінги – зокрема тренінг асертивності, тренінг менеджменту злості, соціальних навичок, майндфулнес та ін.

В окремих випадках можуть мати помічну роль медикаменти.

В багатьох випадках є важлива робота з соціальним середовищем – зокрема, підтримка сім’ї, сімейна/подружня терапія та ін.

В залежності від наявності супутніх психічних розладів та проблем може бути також показана спеціалізована допомога щодо цих проблем (наприклад, РДУГ, ПТСР та ін.).

Програма допомоги у "Колі сім'ї"

В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги дітям, молоді та дорослим з розладами регуляції злості. Дана програма базується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів і включає в себе наступні методи допомоги:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
  • При потребі: медикаментозна терапія та лікарський супровід
  • Психотерапевтична допомога: когнітивно-поведінкова терапія
  • При потребі – групові форми тренінгу навичок регуляції злості
  • При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
  • При потребі – консультування/супровід в освітніх закладах, соціальному середовищі, закладах праці та ін.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00