k s logo main
Проблема залежності від комп’ютерних ігор

Проблема залежності від комп’ютерних ігор

Проблема залежності від комп’ютерних ігор

Залежність від комп’ютерних ігор стає все більш серйозною проблемою у сфері психічного здоров’я та може мати довгострокові наслідки у осіб, які її мають, особливо у підлітків та молодих людей – зокрема суттєвий вплив на академічний розвиток, соціальне життя, психічне здоров’я та ін. Згідно з епідеміологічними дослідженнями, у середньому 7,02% людей у всьому світі страждають від цієї проблеми. Хоча залежність від комп’ютерних ігор може вплинути на будь-кого, чоловіки, особливо підлітки та молоді люди, мають більший ризик розвитку, ніж інші групи.

Про залежність від комп'ютерних ігор

Існує суттєва відмінність між регулярним користуванням інтернету і використанням, що створює проблему. Регулярне користування може включати довгі години, проведені в інтернеті для навчання чи роботи, на додаток до кількох годин на день перегляду вебсторінок у вільний час.

Користування інтернетом, що створює проблему – це нав’язливе та надмірне використання гаджетів, яке заважає особистому, професійному та соціальному життю.

Залежність від комп’ютерних ігор характеризується: 

  • заклопотаністю інтернет-іграми;
  • симптомами абстиненції, коли інтернет-ігри припиняються; 
  • толерантністю – потребою витрачати все більше часу на участь в інтернет-іграх; 
  • втратою контролю – невдалими спробами контролювати участь в інтернет-іграх;
  • втратою інтересу до попередніх хобі та розваг, за винятком інтернет-ігор;
  • тривалим надмірним використанням – надмірним використанням інтернет-ігор, попри розуміння проблеми; 
  • обманом членів сім’ї, терапевтів чи інших щодо кількості;
  • регулюванням настрою – використанням інтернет-ігор для втечі або зняття негативних емоцій (наприклад, почуття безпорадності, провини, тривоги);
  • загрозою втрати або втратою важливих стосунків, роботи чи можливостей для навчання або кар’єри через участь в інтернет-іграх.

Сучасне наукове розуміння

Причини залежності від компʼютерних ігор перебувають в фокусі наукових досліджень. Ми розуміємо, що однієї причини немає, а є комлексне походження цієї проблеми, що відбувається за рахунок взаємодії низки біопсихосоціальних факторів.

На сьогодні експерти вважають, що процес гри та виграшу у відеоіграх може викликати викид дофаміну. Дофамін — це хімічна речовина мозку (нейромедіатор), яка відіграє ключову роль у кількох функціях організму, зокрема в отриманні задоволення та мотивації. Цей нейромедіатор також бере участь в розвитку інших розладів, пов’язаних зі зловживанням, зокрема розладом, пов’язаним із вживанням азартних ігор і психоактивними речовинами. Тривалий, надмірний вплив миттєвих винагород і викидів дофаміну під час гри може з часом зменшити кількість рецепторів дофаміну в мозку, що може призвести до толерантності та подальшого пошуку стимуляції.

Нещодавні неврологічні дослідження показують подібність змін у мозку людей із залежністю від відеоігор і розладами, пов’язаними з вживанням психоактивних речовин.

Факторами ризику є розлади психіки, зокрема, розлад дефіциту уваги з гіперактивністю, депресія, тривожні розлади тісно пов’язані із залежністю від комп’ютерних ігор. Відіграють роль теж такі психосоціальні фактори як самотність, академічні проблеми та ін. Ці фактори або роблять особу більш схильною до «азарту» і втрати самоконтролю, або ж навпаки є  в основі емоційного дистресу, від якого людина шукає уникнення.

Рекомендації протоколів

Згідно з сучасними міжнародними стандартами допомоги основними рекомендованим втручанням при залежності від комп’ютерних ігор є:

  • індивідуальна когнітивно-поведінковатерапія;
  • консультування та залучення рідних;

Додатково може бути показана медикаментозна терапія як втручання орієнтоване на супутні розлади та проблеми (наприклад, депресія, тривожні розлади, РДУГ).

Програма допомоги у "Колі сім'ї"

У центрі “Коло сім’ї” діти, підлітки та дорослі із залежністю від комп’ютерних ігор можуть отримати:

  • Комплексне обстеження та представлення його результатів;
  • Індивідуальну когнітивно-поведінкову терапію;
  • При потребі – психотерапевтичні втручання та медикаментозну терапію щодо супутніх розладів;
  • При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам й рідним.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00