k s logo main
ks img 02

Обсесивно-компульсивний розлад

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) є поширеною проблемою у сфері психічного здоров’я – як дітей та молоді, так і дорослих. Поширеність ОКР становить близько 2-3%, переважно цей розлад починається у підлітковому та молодому дорослому віці і без належної допомоги може набувати хронічного перебігу. На жаль, звернення за допомогою, належна діагностика та терапія цього розладу часто є запізнілими попри наявні сучасні, ефективні методи допомоги.
Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) є поширеною проблемою у сфері психічного здоров’я – як дітей та молоді, так і дорослих. Поширеність ОКР становить близько 2-3%, переважно цей розлад починається у підлітковому та молодому дорослому віці і без належної допомоги може набувати хронічного перебігу. На жаль, звернення за допомогою, належна діагностика та терапія цього розладу часто є запізнілими попри наявні сучасні, ефективні методи допомоги.

Вчасне виявлення ОКР і скерування за належною допомогою –  передумова ефективного лікування!  

Симптоми та сучасне наукове розуміння

Нав’язливі думки (обесії) та компульсивні дії при ОКР можуть бути дуже різними – відтак цей розлад може існувати у різних підвидах:

  • нав’язливі думки/сумніви щодо можливості зараження, забруднення, інфікування себе чи інших – а відтак необхідність повторного миття, дезинфекції, зміни одягу, уникнення контакту тощо.
  • нав’язливі думки/сумніви щодо завершення різного роду дій – вимкнення електричних пристроїв, газової плити, замкнення дверей тощо – з компульсивними перевірками.
  • обсесії заподіяння шкоди, що можуть включати в себе різного роду абсурдні, небажані для особи думки, образи, імпульси спричинити агресивну дію щодо інших осіб чи себе. Цей вид ОКР часто викликає у осіб сором і сильний страх такого роду думок, особа може вважати себе небезпечною і спроможною зробити такі дії (що не відповідає насправді дійсності) – а відтак ізолювати себе від інших або ж боятися залишатися наодинці, уникати використання ножів, водіння автомобіля тощо.
  • обсесії, що стосуються страху вчинити неморальну дію сексуального характеру (наприклад, педофілії) або ж що характеризуються нав’язливими сумнівами щодо власної сексуальної орієнтації.
  • обсесивні думки «богохульного характеру» – можуть проявлятися у віруючих осіб у формі так званої «релігійної форми» ОКР, яка може характеризуватися як втручанням у свідомість небажаних думок, так і сумнівами, щодо вчинення гріха, неналежної сповіді, неналежного дотримання релігійних правил – що може вести до компульсивного виконання релігійних ритуалів, потреби одержання постійних завірень від священослужителів тощо.
  • «стосункове» ОКР характеризується нав’язливими сумнівами щодо наявності «справжніх» почуттів до партнера, доцільності бути в парі тощо.
  • ОКР із «небезпечними думками» – при цьому підвиді особа боїться, що певні думки можуть привести до шкоди іншим людям – наприклад, думки про певну хворобу можуть «матеріалізуватися» – відтак намагається «не думати» ці думки або нейтралізувати їх іншими, «позитивними», що породжує різного роду ментальні ритуали.
  • ОКР може не обов’язково включати обсесії і компульсії – існують форми з наявністю лише обсесій або лише компульсій. Одним з типових прикладів останнього є підвид ОКР що вимагає багатократного виконання дій, що ведуть до впорядкування предметів, лічби, або певних «ритульних» дій та певної «правильної» послідовності виконання звичних процесів.

ОКР часто може також супроводжуватися іншими «спорідненими» розладами – їх виявлення та включення у план допомоги є дуже важливими! Це зокрема інші тривожні розлади, депресія, а також такі розлади як тріхотіломанія (звичка виривати волосся), дерматотіломанія (здирати шматки шкіри тощо), дизморфофобічний розлад (пов’язаний з суб’єктивними переконаннями про наявність дефекту зовнішності) та інші.

Належне комплексне обстеження з метою  діагностики ОКР та супутніх проблем є основою для побудову ефективного плану допомоги!

Рекомендації протоколів

ОКР є одним з найбільш досліджених розладів – маючи сучасне розуміння його природи, значення біологічних та психосоціальних факторів у його походженні, ми володіємо ефективними, науково-обґрунтованими протоколами як лікування цього розладу, так і запобігання рецидивам. Основними сучасними рекомендованими формами допомоги є медикаментозна терапія та когнітивно-поведінкова психотерапія.

Є ефективні методи лікування обсесивно-компульсивного розладу та запобігання його рецидивам!

Програма допомоги у «Колі сім’ї»

У центрі «Коло сім’ї» діє спеціалізована програма допомоги дітям, молоді та дорослим з обсесивно-компульсивним розладом, яка ґрунтується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів. Програма пропонує такі методи допомоги:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги.
  • Індивідуальну когнітивно-поведінкову терапію.
  • Медикаментозну терапію.
  • Інші втручання (якщо потрібно – залучення рідних, лікування супутніх розладів тощо).

Психотерапевтичне лікування може надаватися як очно, так і у онлайн форматі. При виражених формах воно може потребувати інтенсивних щоденних терапевтичних сесій – відтак надаватися у режимі «інтенсивного терапевтичного курсу». У випадку роботи з дітьми та молоддю з ОКР ми завжди залучаємо батьків, щоби допомогти їм виробити правильну стратегію підтримки дитини і протидії ОКР. В окремих випадках залучення рідних може бути потрібним і при роботі з дорослими особами з ОКР, адже часом воно суттєво позначається на житті сім’ї і рідні можуть бути значним джерелом підтримки у подоланні ОКР. Якщо ОКР суттєво порушує адаптації дитини в освітньому закладі, то ми часто співпрацюємо з педагогами задля забезпечення належної підтримки в школі.

Ключовим у нашому підході є допомогти особі (та її рідним) розуміти природу ОКР та навчитися ефективним стратегіям подолання розладу, запобігання рецидивам – щоби врешті змогти реалізувати свої здібності  і мрії, плекати стосунки, стати творцем щасливого та змістовного життя!

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00