k s logo main
Несуїцидна самоушкоджувальна поведінка

Несуїцидна самоушкоджувальна поведінка

Несуїцидна самоушкоджувальна поведінка

Несуїцидна самоушкоджувальна поведінка (НСП) – поняття, яке в багатьох викликає занепокоєння, оскільки описує людей, які травмують своє тіло з низки різноманітних причин. Частота НСП за останнє десятиріччя помітно зросла, особливо серед молоді. Все частіше можна побачити даний феномен у кінострічках та піснях, відповідно зросло публічне зацікавлення темою, що, в свою чергу, сприяло більш фаховим дослідженням. Поширеним міфом, щодо НСП – її трактування, як 100-відсоткової спроби особи скоїти суїцид, що часто веде до дій, які можуть нашкодити людині. НСП здатна спровокувати негативні реакції: несхвалення, збентеження та звинувачення. Особи, які чинять НСП, страждають від стигми і сприйняття їх як божевільних, маніпуляторів чи тих, які шукають уваги. Тому, важливо плекати більш об’єктивне та чутливе розуміння цього виклику у сфері охорони психічного здоров’я та суспільстві загалом.

Сучасне наукове розуміння

Несуїцидна, як і суїцидальна поведінка не є розладом з чітким перебігом і прогнозом, тобто це не самостійне захворювання у сфері психічного здоров’я. НСП може виникати серед низки психічних захворювань, а також у людей, які не відповідають критеріям розладу. Найчастіше НСП застосовують, щоб полегшити сильні та нестерпні негативні емоції, переводячи фокус із емоційного на фізичний біль. Дослідження показали, що люди які вдаються до самопошкоджень, переживають частіші та інтенсивніші негативні емоції, і їм важко ними керувати. Якщо, говорити мовою термінів то НСП – це навмисне пошкодження поверхні власного тіла без суїцидального наміру з цілями, що не є прийнятні загалом в даному суспільстві/культурі. Найчастіше згадувані методи – це порізи на шкірі, подряпини, випалювання та удари – за оцінками, від 70 до 90 % осіб, що завдають собі ушкоджень, залучені саме в ці види поведінки. Показники частоти НСП вищі серед молодших вікових груп. Приблизно 10-15% підлітків щонайменше один раз заподіювали собі ушкодження, 17% студентів повідомляють про самоушкодження принаймні раз, у дорослих поширеність біля 4 %. Дівчата частіше вдаються до самопорізів, а хлопці – вдаряють предмети або вдаються до самопобиття. Варто зазначити, що НСП і суїцидальна поведінка відрізняються наміром, однак наявність НСП корелює зі збільшеною суїцидальністю. Серед вагомих причин, які також впливають на розвиток НСП є схильність людини до надмірної самокритики та імпульсивності. Так само, як дисрегулювання емоцій, самокритика простежується у рисах тих, хто заподіює собі ушкодження. Деякі індивіди, що ушкоджують себе, повідомляють, що вони поводяться так, для того, щоб покарати себе і виразити гнів по відношенні до себе. Поєднання емоційної дисрегуляції та самокритики репрезентує найвищий ризик розвитку самопошкоджень. Також, наявність стресових чи травматичних факторів, сексуального насилля у житті особи може вплинути на розвиток даної поведінки. НСП є більш комплексна та виникає внаслідок взаємодії біологічних, психологічних, соціальних та інших факторів.

Рекомендації протоколів

Оскільки НСП може виникати серед низки психічних захворювань таких як пограничний розлад особистості, депресія чи тривожні розлади, варто наголосити, щодо більшості цих розладів існує ефективна допомога, відповідно вчасна діагностика і фахове лікування може суттєво вплинути на розвиток цієї поведінки. Серед психотерапевтичних втручань ефективність показали такі напрямки як: когнітивно-поведінкова терапія, діалектично-поведінкова терапія та деякі психодинамічні моделі допомоги. Медикаменти, що часто застосовують для лікування депресивних і тривожних розладів, можуть допомогти зменшити інтенсивність негативних емоцій, що запускає НСП. Дослідження показали, що терапія призводить до суттєвого зменшення НСП. Ціллю цих втручань є допомогти особі регулювати емоційний стан в більш «екологічний» спосіб, що не веде до самоушкоджень, виробити оптимальний стиль життя, а також долати супутні проблеми, плекати стійкість та бути творцем життя в усіх його сферах. Не менш важливим є забезпечення належної психосоціальної підтримки. Чутливість середовища та належна підтримка може мати визначальний вплив на розвиток та поглиблення НСП. Особливо, в терапії підлітків наполегливо рекомендують долучати до лікування сім’ю. Звісно, долучення до терапії близьких може бути непростим викликом, однак ефективне їх залучення суттєво покращує результати лікування.

Програма допомоги у "Колі сім'ї"

В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги молоді та дорослим з несуїцидальною самопошкоджувальною поведінкою. Дана програма базується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів і включає в себе наступні методи допомоги:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
  • При потребі – медикаментозна терапія та лікарський супровід
  • Психотерапевтична допомога: когнітивно-поведінкова терапія
  • При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
  • При потребі – консультування/супровід в освітніх закладах, соціальному середовищі, закладах праці та ін.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00