Біполярний афективний розлад (БАР) – це хронічне психічне захворювання, при якому людина переживає періоди у формі аномально піднесеного настрою (манії) або гіпоманії (менш виражений епізод манії) та депресивного станів. За статистичними даними до 2 % населення хворіє на БАР, що становить близько 100 млн. осіб у світі.
Симптоми та форми розладу
Період, під час якого людина почувається аномально піднесено, енергійно та є значно активнішою ніж звичайно, називається епізодом манії. Натомість, інший стан, який супроводжується різким пригніченням, неможливістю відчувати задоволення від життя, зниженням енергії та пасивністю, спостерігаємо при депресивному епізоді захворювання.
Варто зазначити, що здебільшого кожна людина переживає коливання різноманітних емоційних станів, проте, як правило, вони короткотривалі та пов’язані з радісними чи сумними подіями. Натомість, у осіб, які страждають БАР, періоди аномально піднесеного та пригніченого настрою тривають довше, супроводжуються порушенням функціонування і мають тенденцію до періодичного повторення.
Існує декілька видів БАР, а саме: I та II типів, циклотимічний розлад та інші. Біполярний розлад це не однорідне окреме захворювання. Воно все частіше розпізнається як спектр, який варіюється від помітних та важких порушень настрою до більш м’яких коливань настрою, які важко відрізнити від нормальних коливань настрою. Біполярний розлад I типу, при якому людина переживає повномасштабні епізоди манії (найчастіше впереміш з епізодами великої депресії), та біполярний розлад II типу, при якому у людини спостерігається депресивний стан та менш інтенсивніші симптоми манії, класифіковані як епізоди гіпоманії. Циклотимія – стан, що характеризується повторними епізодам гіпоманії та менш вираженими симптомами депресії. Діагностика біполярного розладу I типу вимагає досвіду принаймні одного епізоду манії. Діагностика біполярного розладу II типу вимагає досвіду як мінімум одного великого депресивного епізоду і одного епізоду гіпоманії. Цей розлад, однаково поширений серед чоловіків та жінок, найбільша кількість випадків захворювання припадає на вік до 30 років.
Симптоми біполярного розладу залежать від форми перебігу захворювання. Тривалість кожного епізоду може бути різна: від тижня до декількох місяців, тривалість наступного епізоду може бути коротша або довша, ніж попереднього. Інтенсивність симптомів також може бути різна: деяким людям на час загострення необхідна госпіталізація, дехто може лікуватися в домашніх умовах.
Як епізод манії чи гіпоманії, так і депресивний епізод мають свої специфічні симптоми, які можуть суттєво впливати на функціонування людини у різних сферах її життя. Особи, які переживають епізод манії:
- мають аномально піднесений настрій, незважаючи на життєві обставини, щонайменше тиждень, переважну частину доби
- говорять дуже швидко, легко відволікаються, також відзначають, що їхні думки швидко змінюють одна одну
- поводять себе дуже активно та мають багато енергії, беруться за багато справ, але зрідка доводять їх до кінця
- мало сплять вночі (інколи не більше 3-х годин), однак впродовж тривалого часу не відчувають себе невиспаними чи втомленими
- часто можуть бути надмірно збуджені та дратівливі
- роблять необдумані вчинки чи йдуть на невиправданий ризик, наприклад, безцільно витрачають великі суми грошей, мають випадкові та незахищені статеві стосунки, вчиняють протиправні дії
- іноді мають безпідставні думки про те, що наділені винятковими здібностями, талантами чи мають високе соціальне походження
Епізод гіпоманії характеризується:
- Підвищеним або дратівливим настроєм, який зберігається не менше 4 днів
- Підвищеною енергією або активністю
- Наявністю як мінімум 3 симптомів (4, якщо є лише дратівливість) з числа наступних: грандіозність, багатомовність, знижена потреба у сні, стрибки думок, відволікання, гіперактивність, ризиковані дії та дії направлені на досягнення
- Виражені порушення функціонування
Під час епізоду депресії люди страждають на протилежні симптоми:
- почувають себе пригнічено більшу частину дня мінімум два тижні
- втрачають зацікавленість та задоволення від речей
- можуть дуже багато спати або ж мати безсоння
- мають труднощі з концентрацією уваги
- переїдають або перестають вживати їжу
- почувають себе втомленими майже щодня
- відчувають сповільнення або метушливість
- мають думки про смерть або самогубство
- мають думки про власну нікчемність та неспроможність
Сучасне наукове розуміння
Відомо про основні чинники, які можуть впливати на виникнення хвороби та сприяти її розвитку. Певну роль відіграє генетична схильність до захворювання. Якщо хтось із батьків страждав чи страждає цією хворобою, то згідно із статистичними даними у дитини ризик захворіти є до 10%. Іншим вагомим чинником є особливості функціонування мозку людини на біохімічному рівні. У людей, які страждають БАР, порушується баланс в роботі нейромедіаторів – спеціальних хімічних речовин, які забезпечують ефективну взаємодію між клітинами головного мозку та можуть бути інші зміни у роботі певних ділянок мозку. Також, наявність стресових чи травматичних факторів у житті людини може вплинути на розвиток БАР. Однак, варто зазначити, що як при інших розладах, немає єдиної причини чому він виникає, а зазвичай, це сукупність тих чи інших факторів.
Раннє виявлення та належне лікування БАР дозволяє мінімізувати вплив розладу на якість життя людини та допомогти особі жити максимально повноцінним життям!
Рекомендації протоколів
Медикаментозна терапія відіграє ключову роль у лікуванні біполярного розладу. Існує ряд препаратів, що мають високу ефективність – і необхідно у тісній співпраці з лікарем-психіатром підібрати належні ліки та їх дози. Попри те, що підбір медикаментів може зайняти певний час – тривалий прийом належно підібраних ліків може суттєво стабілізувати перебіг захворювання та мінімізувати його вплив на якість життя. Для сталого ефекту необхідно приймати препарати впродовж довшого часу – це потребує тривалого супроводу і ефективної співпраці з лікарем. З огляду на можливі супутні проблеми, форму розладу, тип поточного епізоду лікування може потребувати корекції – відтак дуже важлива тісна співпраця з лікарем. У випадку важких форм епізодів манії чи депресії може бути необхідна короткотривала госпіталізація для стабілізації стану.
Не менш важливим є забезпечення належної психосоціальної підтримки – тому важливе залучення рідних, середовища освіти, праці – з огляду на можливий тривалий перебіг розладу. Чутливість середовища та належна підтримка може мати визначальний вплив на якість життя особи з біполярним розладом! Водночас рідним, друзям, колегам особи з біполярним розладом може бути дуже важливою належна психоедукація та розуміння розладу, його симптомів та як діяти, щоби підтримати особу.
Сучасні протоколи рекомендують доєднання до медикаментозної терапії психосоціальних втручань у формі когнітивно-поведінкової терапії, інтерперсональної, сімейної. Ціллю цих втручань є допомогти особі та її оточенню регулювати емоційний стан, поведінку, виробити оптимальний стиль життя, а також долати супутні проблеми, плекати стійкість та бути творцем життя в усіх його сферах – адже наявність біполярного розладу не має стати перешкодою особі у тому щоби прожити щасливе, змістовне та плідне життя у глибоких стосунках з іншими!
Програма допомоги у "Колі сім'ї"
В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги молоді та дорослим з біполярним розладом. Дана програма базується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів і включає в себе наступні методи допомоги:
- Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
- Медикаментозна терапія та лікарський супровід
- Психотерапевтична допомога: когнітивно-поведінкова терапія
- При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
- При потребі – консультування/супровід в освітніх закладах, соціальному середовищі, закладах праці та ін.
- При потребі – скерування до партнерських установ у випадку потреби спеціалізованої допомоги, лікування в умовах стаціонару та ін.