k s logo main
Які причини психічних розладів?

Які причини психічних розладів?

Юліана Маслак

Біопсихосоціальна модель є важливим інструментом для розуміння причин психічних розладів, що виникають у дітей, підлітків та дорослих. Зазначені фактори включають біологічні, психологічні та соціальні аспекти, які взаємодіють і формують психічне здоров’я кожної людини.

Біологічні фактори, які можуть впливати на виникнення психічних розладів, охоплюють різноманітні аспекти фізіології та генетики. Ось кілька деталей:

 1. Генетичні фактори: успадкування генів може визначати схильність до певних психічних розладів. Якщо один або обидва батьки мають історію психічних захворювань, імовірність їх передачі дітям збільшується.
 2. Нейротрансмітери: хімічні речовини, такі як дофамін, серотонін, норадреналін і гамма-амінобутерова кислота (ГАБА), грають ключову роль у передачі сигналів між нейронами. Дисбаланс цих нейротрансмітерів може призвести до різних психічних розладів, таких як депресія, шизофренія, анксіозні розлади та інші.
 3. Гормональні фактори: зміни в рівнях гормонів можуть впливати на психічне здоров’я. Наприклад, деякі дівчата можуть відчувати збільшене ризик виникнення депресії або тривожних розладів у зв’язку з гормональними змінами під час менструації або вагітності.
 4. Нейрофізіологічні фактори: органи, такі як головний мозок і нервова система, грають рішучу роль у психічному здоров’ї. Аномалії у розвитку або функціонуванні цих структур можуть сприяти виникненню психічних розладів.
 5. Захворювання і травми: деякі біологічні фактори, такі як захворювання щитовидної залози, епілепсія, травми головного мозку чи інші фізичні захворювання, можуть впливати на функцію мозку та сприяти розвитку психічних розладів.
 6. Нейроімунологія: взаємодія між нервовою та імунною системами може грати роль у виникненні деяких психічних розладів. Запалення та імунні відповіді можуть впливати на нейронну активність та стан емоційного благополуччя.

Загальний підхід до розуміння психічних розладів через призму біологічних факторів допомагає належним чином визначати та лікувати ці розлади, враховуючи індивідуальні особливості кожної людини.

Психологічні причини психічних розладів представляють широкий спектр особистісних, емоційних та когнітивних факторів, які можуть впливати на психічне функціонування. Розглянемо деякі додаткові аспекти:

 1. Міжособистісні відносини: взаємодія з оточуючими та якість міжособистісних відносин впливають на психічне здоров’я. Проблеми в родині, відсутність підтримки або конфлікти в стосунках можуть призвести до стресу та розвитку психічних розладів.
 2. Стратегії копінгу: здатність ефективно справлятися зі стресом і використовувати адаптивні стратегії копінгу є ключовою для психічного благополуччя. Навички регулювання стресу, вміння шукати підтримку та знаходити конструктивні рішення можуть зменшити ризик виникнення розладів.
 3. Способи мислення: когнітивні особливості, такі як негативно спрямований стиль мислення, надмірна самокритичність або перфекціонізм, можуть бути пов’язані з розвитком депресії чи тривожних розладів.
 4. Самооцінка та самоприйняття: безумовне прийняття себе, доброзичливе ставлення до себе та задоволення від власного життя може забезпечити психічне здоров’я. Низька самооцінка та проблеми з прийняттям себе можуть бути факторами ризику для розвитку різних розладів.
 5. Травми та негативні досвіди: досвіди психологічних травм або негативних подій у минулому можуть залишати слід на психічному здоров’ї, сприяючи виникненню посттравматичного стресового розладу чи інших психічних проблем.

Психологічні фактори взаємодіють з іншими біологічними та соціальними аспектами, створюючи складну мережу, що визначає психічне здоров’я. Підвищення освіченості, розвиток навичок адаптації та здатність керувати своїми емоціями можуть сприяти покращенню психічного благополуччя.

Соціальні фактори виявляють значний вплив на психічне здоров’я, взаємодіючи з біологічними та психологічними аспектами. Розглянемо детальніше кілька аспектів соціальних факторів:

 1. Соціально-економічний статус: низький рівень доходів і обмежений доступ до ресурсів можуть створювати стресові ситуації, які сприяють розвитку психічних розладів. Обмежені можливості для освіти та розвитку можуть ускладнювати адаптацію та поглиблювати соціальну ізоляцію.
 2. Сімейні та соціальні відносини: нестабільні або конфліктні відносини в сім’ї та соціальному середовищі можуть впливати на психічне здоров’я. Негативний вплив або відсутність підтримки може призводити до виникнення депресії, тривожних розладів та інших проблем.
 3. Оточення та культурні фактори: соціальне оточення, включаючи культурні стереотипи та очікування, може впливати на сприйняття самого себе та інших. Негативні стереотипи чи стигматизація можуть створювати додатковий психосоціальний тиск.
 4. Вплив військових конфліктів та насильства: особливо в районах з збройними конфліктами, люди можуть стикатися з травматичними подіями, що суттєво впливає на їхнє психічне здоров’я. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та інші психічні проблеми можуть розвиватися внаслідок цих випробувань.
 5. Доступ до медичних та психосоціальних послуг: обмежений доступ до якісної медичної та психотерапевтичної допомоги може ускладнювати лікування та підтримку психічного здоров’я.

Розуміння соціальних факторів дозволяє розробляти цільові програми та стратегії для зменшення соціальних нерівностей та покращення загального психічного благополуччя у суспільстві.

Визначальним є те, що, маючи лише один фактор схильності, ми не можемо бути упевнені у розвитку психічного розладу, це завжди є результатом комбінування декількох факторів. Біопсихосоціальний підхід дозволяє розглядати людину як цілісну систему, де кожен з чинників взаємодіє з іншими. Збереження та відновлення психічного здоров’я вимагає уваги до всіх аспектів життя людини, адже тільки комплексний підхід може забезпечити повноцінне та тривале благополуччя.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00