k s logo main
Яка роль ліків у лікуванні ПТСР у дітей?

Яка роль ліків у лікуванні ПТСР у дітей?

Юліана Маслак

Перший крок у лікуванні ПТСР у дітей – це створення безпечного, підтримуючого середовища, допомога дитині в інтеграції пережитого досвіду, а також підтримка в поверненні до звичного життя. Психотерапія і психіатрична підтримка є ключовими компонентами, а використання ліків може визначатися індивідуальними особливостями та потребами конкретної дитини.

Перше і найважливіше втручання для лікування ПТСР у дітей часто включає психосоціальну підтримку та психотерапію. 

  1. Підтримка від близьких: важливо залучати батьків, опікунів та інших близьких дитині людей. Спільна підтримка родини має важливу роль у відновленні психічного здоров’я дитини.
 • Оцінка ризиків та потреб: забезпечення безпеки дитини, особливо якщо існує конкретна загроза, важливо прийняти негайні заходи для забезпечення безпеки, а також добре розуміння психологічних та фізичних потреб дитини.
 • Психотерапія: когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) навчить дитину стабілізовувати свій стан, інтегровувати пережитий досвід, змінювати негативні переконання, а також творити далі своє життя відповідно до власних цінностей.
 • Психіатрична оцінка: психіатр може провести детальну оцінку психічного стану дитини та визначити необхідність застосування медикаментозного лікування. Ліки можуть відігравати важливу роль у допомозі дитині з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), але їх застосування завжди має бути частиною комплексного підходу до лікування. 

ПТСР виникає внаслідок довготривалого стресу або травматичного досвіду та може суттєво впливати на психічне та емоційне здоров’я дитини. Нижче розглядаються випадки, при яких призначають медикаменти дітям з ПТСР.

 1. Для зменшення симптомів призначають антидепресанти та анксіолітики. Деякі ліки можуть допомагати зменшити симптоми депресії та тривоги, які часто супроводжують ПТСР. Наприклад, селективні інгібітори захоплення серотоніну (SSRI) можуть використовуватися для стабілізації настрою та зменшення тривожності.
 2. Для контролю гіперактивності та роздратування призначають антипсихотики та стабілізатори настрою. Деякі ліки можуть бути корисними для контролю гіперактивності, вибухів злості та різких змін настрою, які можуть супроводжувати ПТСР. 
 3. Для покращення якості сну, адже забезпечення належного сну є важливою частиною лікування ПТСР. Деякі ліки можуть допомагати врегулювати сон та полегшити боротьбу з безсонням.

Оцінка необхідності застосування ліків при посттравматичному стресовому розладі (ПТСР) в дітей ґрунтується на детальній психіатричній та психотерапевтичній оцінці. Нижче подано ключові критерії, які лікар може враховувати при визначенні необхідності медикаментозного лікування для дитини з ПТСР.

 1.  Серйозність симптомів.
 • Інтенсивність симптомів: лікар оцінює, наскільки сильні та впливові є симптоми ПТСР у дитини. Серйозні та довготривалі симптоми можуть вказувати на потребу в медикаментозному лікуванні.
 • Функціональність: оцінюється, наскільки сильно симптоми впливають на повсякденне функціонування дитини, її відносини, навчання та інші аспекти життя.
 1.  Тривалість симптомів.
 • Часовий аспект: тривалість симптомів важлива у визначенні необхідності медикаментозного лікування. Якщо симптоми тривають протягом довгого часу та перешкоджають адаптації дитини, ліки можуть стати важливою частиною лікування.
 • Важкість симптомів та ризик самогубства чи самоушкодження: лікар враховує наявність ризику для безпеки дитини та оцінює, чи є необхідність в негайному медикаментозному втручанні.
 1. Реакція на інші методи лікування.
 • Ефективність психотерапії: якщо психотерапія не принесла відчутного полегшення, лікар може розглядати медикаментозне лікування, як альтернативу або додаткове.
 • Взаємодія з підтримкою родини: важливо оцінити роль підтримки родини та інших системних факторів у лікуванні.
 1.  Індивідуальні особливості дитини.
 • Здоров’я дитини та інші медичні аспекти: лікар враховує стан загального здоров’я дитини та можливі побічні ефекти ліків.
 • Індивідуальні особливості реакції на ліки: кожна дитина може реагувати по-різному на медикаменти, і лікар має враховувати ці індивідуальні особливості.

Рішення застосування ліків у конкретному випадку ПТСР у дитини має бути узгодженим і прийнятим у команді лікаря, психотерапевта та інших фахівців, які працюють з сім’єю. Ліки, однак, не є панацеєю і повинні використовуватися в поєднанні з іншими методами лікування. Психотерапія, зокрема терапія EMDR та КПТ, є ключовим компонентом лікування ПТСР у дітей. Індивідуалізований підхід та взаємодія лікаря, психотерапевта та батьків є важливими елементами успішного лікування.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00