Коли ми потерпаємо від того чи іншого озладу, то звичайно ми шукаємо найкращий метод лікування, який може дати у найшвидший період найвищий терапевтичний результат. Оскільки “на ринку” пропонується багато методів лікування, а час і кошти є обмежені, ми потребуємо допомоги у виборі найоптимальнішого підходу.
У багатьох розвинених західних країнах, щоб допомогти пацієнтам з вибором найоптимальнішого методу терапії, а державі і страховим компаніям з найоптимальнішою інвестицією коштів, науковими закладами проводяться ретельні наукові дослідження, які дозволяють неупереджено оцінити ефективність того чи іншого методу терапії. На основі результатів цих досліджень формуються протоколи.
Ознайомитися з протоколами терапії найбільш поширених психічних розладів розроблених вищезгаданим Британським інститутом NICE ви можете на сайті цього закладу (англійською).
При багатьох психічних розладах когнітивно-поведінкова терапія є методом вибору, або принаймні одним з методів першого вибору – і це відображено як у протоколах NICE, так і у багатьох інших рекомендаціях фахових товариств. Це стосується і усіх тривожних розладів, депресії, постравматичного стресового, розладів харчової поведінки та багатьох інших. Звісно, не тільки КПТ є ефективним методом терапії, інші методи – для прикладу EMDR, інтерперсональна терапія, сімейна та інші мають також своє місце у лікуванні тих чи інших розладів.
Тому вибираючи психотерапевта, важливо насамперед знати, чи він володіє методом психотерапії, який є рекомендований протоколами саме при Вашому розладі. А тому спершу вам важлива точна діагностика ваших проблем, яку зазвичай робить лікар-психіатр. Важливо усвідомлювати, що сучасна психотерапія охоплює понад сотню різних підходів і не усі вони є досліджені, не усі рівноефективні, тому наукова визнаність певних напрямів є необхідністю.