k s logo main
Як працівнику освіти виявити депресію в учня і як допомогти?

Як працівнику освіти виявити депресію в учня і як допомогти?

Поліна Сергієнко

Більшість дітей і молоді у процесі дорослішання стикаються з життєвими перешкодами, що можуть пригнічувати їх. Вони можуть бути пов’язані з тимчасовими невдачами: погана оцінкa, розбіжності з друзями і батьками або не потрапив до спортивної команди. Почуття такого типу зазвичай тривають недовго, і протягом життя діти та молодь вивчають низку стратегій подолання, щоб адаптуватися до труднощів. Однак, коли наявні смуток, роздратованість або відсутність інтересу пов’язані з більш тривалими проблемами, такими як конфлікт з однолітками, проблеми з академічною успішністю або проблеми в сім’ї, може виникнути потреба в підтримці або втручанні. 

Отже, які є сигнали для вчителя, що дитина може переживати депресію або пов’язані з нею розлади? 

  1. Емоційний стан: постійний смуток, дратівливий або вередливий настрій, роздратування або надмірна реакція на незначні труднощі чи розчарування, втома, нестача енергії, непропорційне занепокоєння через дрібниці.
  2. Психологічний стан:  низька самооцінка або негативний образ себе, почуття нікчемності або провини, втрата інтересу/задоволення від діяльності, яка зазвичай подобалася, відчуття безнадійності, негативні розмови про майбутнє, суїцидальні думки, спроби або дії.
  3. Фізіологічні прояви: труднощі з мисленням, концентрацією, прийняттям рішень або запам’ятовуванням, складності з початком виконання завдань або відмова їх виконувати, часті скарги на болі (наприклад, болі в животі та головні болі), зміна апетиту, втрата або збільшення ваги, труднощі зі сном (засинанням та\або пробудженням)
  4. Поведінка в класі: непосидючість; зухвала чи руйнівна поведінка, прагнення вступати в суперечки і привертати увагу інших учнів або навпаки, проведення часу на самоті/зменшення соціальної взаємодії; замкнута поведінка і труднощі з підтримкою дружби; негативні відповіді на питання про неактивність (наприклад, «Не знаю», “Це не важливо”, «Все одно нікого не хвилює»), запізнення або пропуск школи; нерегулярне відвідування.

Звичайно, даний перелік не є вичерпним і поодинокі прояви не можна охарактеризувати як  депресивний розлад. Однак, якщо симптоми мають періодичність, систематичність і мають тривалий характер, варто звернути на них увагу.

Як працівнику освіти допомогти дитині з симптомами депресії?

  1. Налагодити спілкування з учнем, щоб він розумів, що поруч є люди, які зацікавлені йому допомогти і підтримати. 
  2. Розглянути можливість коригування навчальної програми, адаптуючи її до потреб учня. Це може включати зміни в навчальному навантаженні, планування навчальних періодів на більш комфортний час для учня та інші адаптації. До цього процесу варто залучити батьків та шкільну команду.
  3. Встановлювати чіткі очікування для учня та забезпечувати його регулярним зворотнім зв’язком щодо його прогресу. Це допоможе дитині усвідомити свої можливості та відчути підтримку у власних досягненнях. 
  4. Створювати можливості для соціальних взаємодій серед учнів, що сприятиме розвитку навичок спілкування та позитивній атмосфері у класі.
  5. Якщо дитина має періоди відсутності через хворобу чи з інших причин, варто розробити план її реінтеграції до навчання та спільноти класу.
  6. Підтримувати дитину в її індивідуальних проявах, заохочувати ділитися своїми почуттями і думками, залучати до обговорення відкритих питань, це може допомогти подолати страх робити помилки в присутності інших. 
  7. Ознайомитися з процедурами та підходами до роботи з учнями, які виражають суїцидальні думки, щоб забезпечити їм відповідну підтримку та захист.

Важливо розуміти, що пізнє дитинство і підлітковий вік – унікальний період розвитку, за якого відбуваються значні зміни, і людина зіштовхується з багатьма джерелами стресу. Зважаючи на це, необхідно вміти відрізнити нормальні для даного віку емоційні реакції від потенційних симптомів депресії і вчасно надати допомогу.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00