Проблеми зі сном у дитини часто впливають на всю сім’ю. Внаслідок цього батьки приходять на консультацію втомленими, їм важко зосередитися та брати активну участь у розмові.
Підготовка батьків до консультації з лікарем є важливою, оскільки дозволяє ефективніше описати симптоми та проблеми дитини, сприяє точнішій діагностиці й розробці плану лікування. Це також зменшує стрес батьків і дитини під час візиту, забезпечуючи більш конструктивний діалог з лікарем й активнішу участь у процесі лікування та підтримки дитини.
Щоб отримати максимальну віддачу від консультації, заздалегідь обдумайте і/або запишіть наведені нижче пункти.
Основні скарги щодо сну
Обстеження лікаря на консультації починається з прохання до батьків або дитини визначити основну скаргу, пов’язану зі сном. Більшість скарг можна розділити на такі категорії:
- труднощі з засинанням або неперервністю сну;
- надмірна денна сонливість;
- хропіння або інші проблеми з диханням під час сну;
- аномальні рухи або поведінка перед або під час сну
Додаткова історія сну
Після визначення основної скарги на сон лікар може зосередитися на певних деталях в історії проблеми. Зокрема:
- тривалість і частота проблеми, час початку (різкий, поступовий, періодичний);
- графік сну та пробудження;
- втручання або стратегії, які були випробувані, включно з медикаментами, які використовуються для покращення сну;
- денні симптоми, які можуть бути пов’язані з недостатнім або порушеним сном, включаючи сонливість, гіперактивність, неуважність або дратівливість.
Для повноти інформації батьки можуть зробити записи щодо сну (щоденник сну), заповнити опитувальники та здійснити відеозапис.
Щоденник сну
Заповнення щоденника сну протягом двох тижнів до консультації у лікаря може надати важливу інформацію щодо режиму сну, пробуджень та нічних подій.
Щоденник повинен містити:
- час відходу до сну та час пробудження;
- нічні прокидання, їхня тривалість;
- інші нічні події;
- денний сон;
- сонливість впродовж дня.
Опитувальники
Розроблено кілька різних опитувальників для оцінки симптомів, пов’язаних зі сном у дітей.Ці анкети можуть заповнювати батьки та/або діти.
Відеозапис
Дітям з історією аномальних рухів або поведінки під час сну можна зробити відеозапис одного або кількох епізодів (наприклад, за допомогою смартфона чи відеокамери). Це дає можливість лікарю поставити попередній діагноз й визначити, кому з дітей потрібне додаткове обстеження.