k s logo main
Що таке міжнародні протоколи і рекомендації і як вони формуються?

Що таке міжнародні протоколи і рекомендації і як вони формуються?

Юліана Маслак

Кожен із нас, звертаючись до лікаря чи фахівця, очікує на отримання належної комунікації, постановки діагнозу та розуміння процесу лікування. Ми часто чуємо фрази “на основі протоколів” або “це рекомендовано протоколами”. Давайте розберемося, що саме означають ці терміни.

Клінічні протоколи – це певний маршрут та рекомендації, розроблені на основі кращих практик, впровадження яких дозволяє лікарям надавати пацієнтам якісну та належну допомогу. Це надійна опора лікарю, адже спираючись на досвід численних фахівців фахівець може забезпечити високу якість лікування для кожної людини. Це невід’ємна частина сучасної медицини, представляє собою не просто набір вказівок, але і виокремлений маршрут, обраний на основі добре вивчених та визнаних кращих практик у відповідній галузі медицини. Цей маршрут не лише створює фундамент для надання якісної медичної допомоги, але і служить як керівництво для лікарів у важливих клінічних втручаннях.

 1. Клінічні протоколи представляють об’єднану експертизу численних фахівців, які розробили стандарти лікування. В цих протоколах представлено найкращі практики, випробувані часом, що є результатом спільного досвіду медичної спільноти.
 2. Протоколи створюють стандартизовані лікувальні сценарії, що сприяє якості та ефективності медичних втручань. Вони визначають оптимальні кроки для досягнення найкращих результатів, забезпечуючи при цьому безпеку для пацієнта. Протоколи можна порівняти із метафорою прокладанням маршруту у навігаторі. Якщо ми стикаємось з декількома можливими шляхами, протокол допомагає обрати найоптимальніший, враховуючи потреби кожного пацієнта окремо.
 3. Протоколи забезпечують якість на всіх етапах лікування. Ці протоколи надають важливий каркас для різних етапів лікування, від постановки діагнозу до після лікувального догляду. Це допомагає лікарям ретельно враховувати потреби пацієнта на кожному етапі та забезпечує єдність в лікувальних стратегіях.
 4. Протоколи мінімізують ризики “покладання на досвід” та використання неефективних методів, що забирають ресурси у пацієнтів – час, кошти, фізичні та психологічні зусилля. 
 5. Найважливіше, протоколи розробляються на основі доказів. Наприклад, настанови NICE (National Institute for Health and Care Excellence) базуються на найкращих доказах та враховують широкий спектр інформації – від наукових досліджень до свідчень практиків. Процес створення клінічних протоколів – це комплексне та відповідальне завдання, яке включає в себе взаємодію фахівців різних галузей та аналіз великого обсягу наукових даних. Щоб краще зрозуміти, як саме створюються протоколи, давайте розглянемо основні етапи цього процесу:
 • на початковому етапі створюється комітет, який включає в себе фахівців у сфері охорони здоров’я та догляду, представників пацієнтів та опікунів. Цей комітет має за мету об’єднати різні точки зору та досвід для розробки протоколу, який буде широко прийнятий та враховуватиме потреби пацієнтів.
 • комітет обирає тему для протоколу та визначає ключові питання, які потребують детального вивчення. Це може бути новий метод лікування, діагностичні критерії, стандарти догляду чи інші аспекти клінічної практики.
 • пошук відповідних досліджень. Комітет вибирає методи пошуку та аналізу доказів для визначення найкращих наукових досліджень, які відповідають на питання, поставлені перед комітетом. Це може включати аналіз клінічних випробувань, ретроспективних досліджень, експертних оцінок та інших джерел.
 • оцінка якості досліджень. Дослідження, які були знайдені, проходять оцінку їхньої якості. Комітет враховує методологічні особливості досліджень, розмір вибірки, ступінь експертності та інші критерії, щоб визначити надійність отриманих даних.
 • розробка рекомендацій. Комітет обговорює зібрані докази і на основі цього аналізу формуються рекомендації. При цьому враховуються якість доказів, експертні висновки та передбачені практичні застосування.
 • публікація та поширення. Завершений протокол піддається рецензуванню та публікується. Опубліковані протоколи стають доступними для медичної громадськості, лікарів та інших зацікавлених сторін.
 • оновлення та ревізія. Протоколи регулярно переглядаються та оновлюються з урахуванням нових наукових даних, змін в клінічній практиці та відгуків користувачів. Цей процес гарантує актуальність та ефективність протоколів.

Всі ці етапи спрямовані на забезпечення, щоб кожна людина мала доступ до однаково високої якості медичної допомоги. Протоколи – це не просто директиви, а шлях до оптимального лікування, який дозволяє максимально використовувати ресурси та забезпечити найкращі результати для кожного пацієнта. Такий системний та об’єктивний підхід дозволяє створити клінічні протоколи, які відповідають найвищим стандартам та враховують потреби різних пацієнтів. Лінк на Протоколи NICE:  [NICE Protocols] (www.nice.org.uk)

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00