Що ми маємо на увазі, коли говоримо про психічне здоров’я дітей? Коли все добре і не варто перейматися, а коли важливо втрутитися?
Ознакою доброго дорослішання є те, як із кожним роком дитина стає все самостійнішою, як усе менше потребує батьків і сміливіше досліджує світ.
Психічне здоров’я дитини невіддільне від її когнітивного та мовного розвитку, соціальної компетентності. Тут йдеться про бажання вчитися, називати речі, ставити питання і вміти при цьому порозумітися з іншими дорослими та дітьми.
Діти з раннього віку демонструють нам поведінку, яка може вказувати на труднощі із психічним здоров’ям або ж ризик розвитку психічних розладів у майбутньому.
Які є ранні ознаки проблем із психічним здоров’ям?
Насправді, ранні ознаки ризику розвитку психічних розладів у дітей переважно виглядають як “погана” поведінка чи надмірна емоційність, замкнутість, істерики, непослух. Інколи це можуть бути тимчасові особливості розвитку здорових дітей, а інколи це труднощі, що потребують втручання фахівців.
Які ознаки здорового психічного розвитку дитини?
Здоровий розвиток у дитини виглядає як допитливість, зацікавленість у пізнанні світу, здатність зупинятися, обдумувати, що відбувається навколо. Дитина може переживати різні емоції, прив’язаність, любов. Засмучуватися, коли щось йде не так, і повертатися до стану емоційної рівноваги без спеціальної інтенсивної допомоги з боку інших.
Звідки беруться психічні порушення у дітей?
Те, як працює мозок дитини з одного боку залежить від його біологічних параметрів, генетично запрограмованих особливостей, а з іншого боку — від впливу зовнішнього середовища, досвіду, якого зазнає дитина у процесі розвитку. Так званий токсичний стрес (занедбання, насильство, психічні травми) порушують процес розвитку дитячого мозку на біологічному рівні.
Як можна допомогти дитині із труднощами у сфері емоційної регуляції, поведінки, тривоги?
Насамперед, треба точно визначити причину виникнення труднощів. У цьому допоможуть фахівці у сфері психічного здоров’я дітей — психологи, психіатри, корекційні педагоги, логопеди. За потреби вони допоможуть дитині розвинути ті навички, яких їй бракує для успішного функціонування у соціумі та розвитку. Батьки отримають супровід та навчання для допомоги своїй дитині, зможуть регулювати навколишнє середовище малюка так, щоб воно стало середовищем розвитку, а рівень стресу був знижений до посильного.
Більшість емоційних і поведінкових труднощів у дітей можуть ніколи не розвинутися до рівня психічних проблем, якщо на них відреагувати на ранніх етапах. Належна підтримка та кваліфіковане втручання допоможе подолати або ж мінімізувати вплив психічних труднощів на життя дитини і її майбутнє.
За матеріалами www.developingchild.harvard.edu