Дефіцит у здатності регулювати свої емоції може бути причиною компульсивного переїдання, особливо у випадках стресу у дітей та підлітків. Коли діти відчувають стрес, вони можуть мати сильне бажання їсти, щоб заспокоїти себе. Часто це їжа, яка приносить задоволення, але не допомагає впоратися з емоціями.
Розлад компульсивного переїдання зустрічається у підлітковому віці з частотою приблизно 1,8%.
Поведінкові ознаки цього розладу:
- епізоди переїдання великої кількості їжі за короткий проміжок часу, часто таємно;
- уникання їжі у присутності інших людей та відчуття збентеження через кількість спожитої їжі;
- пропуск прийому їжі або прийом невеликих порцій;
- періодичне голодування або дієта;
- соціальна ізоляція;
- надмірна стурбованість щодо маси та форми тіла;
- низька самооцінка;
- часті перекуси та нічний прийом їжі;
- прийоми їжі у відповідь на емоційний стрес.
Що НЕ є розладом компульсивного переїдання:
- Компульсивне переїдання НЕ є проблемою сили волі. Це розлад харчової поведінки, який пов’язаний з біологічними, психологічними факторами та впливом зовнішнього середовища.
- Компульсивне переїдання – НЕ випадковий епізод переїдання. Це модель споживання надзвичайно великої кількості їжі, яка часто супроводжується почуттям втрати контролю.
- Переїдання НЕ пов’язане з періодичною невідповідною компенсаторною поведінкою як при нервовій булімії.
Діагностичні критерії розладу компульсивного переїдання за DSM- 5:
Періодичні епізоди переїдання. Епізод переїдання характеризується двома наступними проявами:
- Споживання протягом певного проміжку часу (наприклад, 2 годин) кількості їжі, яка безперечно перевищує ту, що її більшість людей споживали б за аналогічний час за тих же обставин.
- Відчуття відсутності контролю над споживанням їжі під час епізоду (наприклад, відчуття неможливості припинити споживання їжі або контролювати, що і скільки їсти).
Епізоди переїдання пов’язані з трьома (або більше) наступними проявами:
- споживання їжі є швидшим, ніж зазвичай;
- споживання їжі аж до відчуття некомфортного переповнення;
- споживання великої кількості їжі тоді, коли фізично немає відчуття голоду;
- харчування на самоті, тому що є збентеження через кількість спожитої їжі;
- відчуття огиди до самого себе, депресія чи сильне почуття вини згодом.
Виражене страждання через приступи переїдання.
Ускладнення розладу компульсивного переїдання:
Супутні психічні розлади – депресивні розлади, тривожні розлади, ПТСР, порушення імпульс-контролю, зловживання алкоголем/наркотичними речовинами.
Розлад переїдання може спричинити ускладнення пов’язані з ожирінням. Хоча не всі діти/підлітки, які страждають на розлад компульсивного переїдання мають ожиріння.
Ускладнення ожиріння:
- цукровий діабет ІІ типу;
- серцево-судинні захворювання;
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;
- гіперліпідемія.
Мультидисциплінарна модель допомоги включає:
Лікування розладу харчової поведінки, як правило, передбачає поєднання психотерапевтичного втручання та консультування з питань харчування, а також медичного та психіатричного моніторингу.
Основні психотерапевтичні втручання, які ефективні при розладі компульсивного переїдання:
- Керована програма самодопомоги, сфокусована на розлад харчової поведінки з переїданням.
- Групова когнітивно-поведінкова терапія, сфокусована на розлад харчової поведінки для дітей та підлітків, яка включає складання щоденного плану прийому їжі та виявлення переїдання; допомагає дитині виявляти та змінювати негативні переконання про своє тіло; навчає уникати рецидивів, долати поточні й майбутні ризики та тригери.
- Індивідуальна КПТ-РХП для дітей та підлітків із розладом харчової поведінки з переїданням допомагає виявити фактори, які сприяють переїданню; включає щотижневий моніторинг поведінки при переїданні, харчування та ваги.
Основні рекомендації для батьків
- Навчайте дітей регулювати свої емоції у добрий спосіб.
- Формуйте разом корисні харчові звички. Купуйте додому тільки здорові продукти.Подавайте їжу в один і той же час щодня.
- Будьте прикладом для дітей. Дотримуйтесь трьох повноцінних добре збалансованих прийомів їжі на день. Намагайтеся не переїдати та не дотримуватися дієти.
- Уникайте коментарів щодо ваги чи форми тіла дітей/підлітків, які мають розлад харчової поведінки. Навіть такі позитивні твердження, як «Ти виглядаєш просто чудово!» можуть бути зрозумілі неправильно та сприйняті як критика.
- Зверніться за професійною допомогою, якщо зауважили попереджувальні ознаки розладу компульсивного переїдання у своєї дитини.
- Відомо, що розлади харчової поведінки часто процвітають в ізоляції.Тому підтримка батьків та близьких дитини є надзвичайно важливою, щоб допомогти їй впродовж лікування та якнайшвидше одужати.