k s logo main
Пандемія, телемедицина і депресія
sassy sale kopyya kopyya 6 op31g3u5vrsc4y1qeg242lik49jgmllpd2s60amy2o

Пандемія, телемедицина і депресія

Інна Заіка

Ізоляція, соціальне дистанціювання та інші різкі зміни в повсякденному житті, які викликані пандемією, можуть призвести до змін у психологічному стані людей. Клінічні психологи Джонатан Кантер, доктор філософії і Кетрін Менбек, докторант з психології Вашингтонського університету опублікували аналіз вірогідних наслідків кризи[1].

На думку фахівців, окремі люди, сім’ї та майже держави повинні готуватися до нової епідемії – депресії. Більшості з нас відомі емоційні складові депресії: апатія, дратівливість, відчуття порожнечі. При певних умовах ці почуття позначаються на фізичному стані: порушується сон і апетит, позбавляючи нас здатності ставити цілі і вирішувати проблеми, загострюючи хронічну втому. На виникнення депресії впливає генетична схильність, але лише частково: тригером, що викликає депресію, є часто стрес, причину якого потрібно шукати не тільки всередині себе, а й ззовні. Зовнішні стресори можуть бути різними, розглянемо їх більш детально.

Втрата. Смерть оточуючих і реакція на цю втрату «надійний» пусковий механізм депресії. Особливо, коли цей стресор розтягнутий в часі і непередбачуваний, як це відбувається при епідеміях. Найбільш сильно від цього можуть постраждати медики, волонтери та інші люди, які зараз знаходяться на передовій боротьби з хворобою: той, хто кожен день бачить смерть, особливо гостро переживає горе, поступово емоційно виснажується.

Ізоляція. Соціальне дистанціювання та ізоляція – зараз головна стратегія стримування вірусу. Практика показує, це дійсно працює, однак додає психологічного дискомфорту, оскільки за своєю природою люди погано пристосовані до тривалої соціальної ізоляції. Особливо страждають ті, хто живе на самоті і не має можливості спілкуватися.

Відсутність особистого простору. Сім’ї, яким зараз доводиться проводити незвично багато часу разом в замкнутому просторі, конфліктують більше звичайного. У Китаї, наприклад, під час і після карантину трапився сплеск заяв про розлучення.

Економічні проблеми. Найсерйозніший стрес для багатьох – фінансовий. Епідемія вже призвела до безробіття і економічних втрат. Дослідження минулих криз показують, що зростання безробіття і фінансової незахищеності призводить до зростання числа депресій і самогубств.
При цьому економічний спад особливо відчутний у незахищених груп населення. Економіка почне відновлюватися, але тим, хто знаходиться в депресії, буде важче знаходити в собі мотивацію до будь-якої діяльності, яка вимагає зусиль: спілкування, занять спортом, пошук роботи.

Багато клієнтів скаржаться на те, що вони відчувають себе наче в пастці…бо їм важко уникнути небажаних почуттів…. Скаржаться на те, що не можуть зустрітися з друзями після роботи та піти в кіно або спортзал. Клієнти, які працюють вдома, скаржаться на неможливість організувати своє життя і відчувають безпомічність. Деякі турбуються про вплив коронавіруса, а також борються з невпевненістю у майбутньому. Багато хто відчуває себе млявими і непродуктивними, пригніченими. Раніше я би рекомендувала: «Підійміться! Прийміть душ і виходьте на вулицю! Ви не можете лежати на дивані і думати свої важки думки!» І це працювало, але не зараз. Все помінялось, ми не можемо виходити на вулицю просто так, а думки на кшталт «що буде коли біля мене хтось кашляє», «а я дотримуюсь дистанції чи ні ?» мають рацію….

Що робити? Дивитися шоу? Випивати спиртне? Читати книги?
Я можу рекомендувати зайнятися творчістю, але це не просто для людини яка переживає депресію. Мені хочеться сказати всім, хто переживає непрості психологічні стани та взагалі часи, ми змушені бути вдома, але пам’ятайте, що є багато людей які шукають підтримку один одного на форумах і онлайн-платформах і це може бути для Вас допоміжним. Глобальна пандемія закінчиться і важливо розуміти, що негативні відчуття, які ми відчуваємо, це нормальна людська реакція на важку кризу, а не просто захворювання головного мозку, що вимагає виключно медикаментів.

Ізоляція може призводити до зниження можливості отримати підтримку з боку сім’ї і друзів, а також погіршує систему соціальних зав’язків і загострює самотність. Ризиком є загострення тривожних і депресивних симптомів. Якщо залишити ці психічні симптоми без лікування, вони можуть мати довгостроковий вплив на психологічне благополуччя людини. Телемедицина, як спосіб підтримки клієнтів, незалежно від географічного положення – це дійсно ефективно [2]. Методи комунікації, які використовуються фахівцями зі всього світу, для подолання негативних психологічних станів під час пандемії, набирають своєї актуальності і значущості. Вони можуть використовуватись щоб запропонувати людині когнітивно-поведінкові і релаксаційні вправи для боротьби з симптомами, а також, заохотити її до використання методів самодопомоги. Психотерапевтична допомога може бути дуже дієвою, особливо в ситуації, коли стресори прийшли ззовні.
Тримаймось!

Використані джерела:

  1. https://www.theconversation.com/covid-19-could-lead-to-an-epidemic-of-clinical-depression-and-the-health-care-system-isnt-ready-for-that-either-134528
  2. https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/tmj.2020.0068?utm_source=sfmc&utm_medium=email&utm_campaign=TMJ+PR+Mar+23+2020&d=3%2F23%2F2020&mcid=1256418173&

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00