k s logo main
Основні причини проблем поведінки у дітей та підлітків

Основні причини проблем поведінки у дітей та підлітків

Леся Підлісецька

Виховання дітей завжди пов’язане з безліччю викликів, але коли в родині з’являються поведінкові проблеми, це стає особливо складним завданням. Здається, що звичні підходи не працюють, і батьки можуть відчувати безпорадність, намагаючись знайти відповідь на запитання: “Чому моя дитина поводиться саме так?”.

Діти можуть проявляти поведінкові проблеми з різних причин, і багато з них пов’язані з певними розладами. Розуміння цих причин та їх особливостей є першим кроком для ефективної допомоги дитині.

Можливі причини поведінкових проблем у дітей:

Розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ)

Багатьом дітям із РДУГ важко контролювати свою поведінку.Така діяльність, як виконання домашнього завдання, прохання припинити гру на комп’ютері чи лягати спати можуть призвести до істерик й сварок.

Розлади спектру аутизму (РСА) 

Діти з аутизмом часто проявляють проблемну поведінку через сенсорні порушення, нестачу навичок спілкування, труднощі у соціальній взаємодії чи несподівані зміни у графіку. Крім того, не діагностовані медичні проблеми можуть також стати причиною такої поведінки, особливо у тих дітей, яким важко висловити те, що їх турбує.

Депресія 

Поведінкові проблеми, такі як замкненість, агресія або небажання брати участь у діяльності, можуть свідчити про наявність депресії у підлітків.

Тривожні розлади

Іноді дратівлива чи опозиційна поведінка у дітей може бути ознакою тривожних розладів.Тривожність у дітей також може проявлятися через відмову йти до школи, брати участь у повсякденній діяльності чи хвилювання під час соціальної взаємодії.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) 

Діти з ПТСР можуть демонструвати цілу низку поведінкових проблем через нездатність справитися з пережитим стресом.Вони можуть бути схильними до  частих спалахів гніву чи бути більш чутливими до подразників й реагувати надмірно на незначні стресори.

Рекомендації для батьків

  1. Співпраця з фахівцями. Звернення до дитячого психіатра дозволить отримати точний діагноз та розробити індивідуальний план лікування. Він може включати поведінкову терапію для батьків, медикаменти або психотерапевтичні заняття для дитини.
  2. Створення стабільності та передбачуваності. Діти з поведінковими проблемами краще реагують на стабільне середовище з чіткими правилами. Розпорядок дня, чіткі очікування та системи нагород можуть зменшити тривожність і допомогти контролювати поведінку.
  3. Навчання саморегуляції. Допоможіть дитині навчитися справлятися зі своїми емоціями. Це можуть бути техніки глибокого дихання, релаксації або використання “емоційного щоденника”, де дитина записує свої почуття.
  4. Позитивне підкріплення. Заохочення гарної поведінки за допомогою похвали, невеликих винагород або додаткового часу на улюблену активність сприятиме тому, що дитина буде прагнути поводитися краще.
  5. Підтримка емоційної близькості. Дуже важливо, щоб діти відчували підтримку та розуміння в колі своєї родини.Регулярні розмови про почуття та взаєморозуміння допоможу

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00