Чи варто хвилюватися, якщо моя дитина має нічне нетримання сечі?
Нічне нетримання сечі часто зустрічається у маленьких дітей.
Оскільки зв’язки між мозком і сечовим міхуром у ранньому віці ще не повністю сформовані, сечовий міхур автоматично спорожнюється, щойно він наповнюється. У процесі дорослішання у дітей формуються зв’язки між мозком і сечовим міхуром, що дає змогу дитині навчитися контролювати процес сечовипускання.
Більшість дітей можуть контролювати свій сечовий міхур до 4 років. Деякі діти можуть мати нетримання сечі вночі до 5-7 років.
Що таке нічний енурез?
Нічний енурез означає мимовільне сечовипускання під час сну, яке виникає принаймні двічі на тиждень у дітей старше 5 років протягом принаймні 3 місяців.
Які причини нічного нетримання сечі?
- Нічне нетримання сечі часто має спадковий характер. Дослідження показують, що у багатьох дітей, які страждають від енурезу, один або обидва батьки також стикалися з цією проблемою у дитинстві. Як правило, такі діти припиняють нічне нетримання сечі приблизно в тому ж віці, що й їхні батьки.
- Нічне нетримання сечі досить поширене у дітей, які мають розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ).
- У деяких випадках часте або періодичне нічне нетримання сечі може бути ознакою медичної проблеми, наприклад, інфекції сечовивідних шляхів, закрепів, цукрового діабету, обструктивного апное уві сні
Коли звернутися до лікаря?
Зверніться до педіатра, сімейного лікаря або дитячого психіатра, якщо у вашої дитини нетримання сечі:
- спостерігається після 7 років.
- почалось через кілька місяців після того, як були «сухі ночі».
- супроводжується додатковими симптомами, наприклад, болем або печією під час сечовипускання, частим відчуттям сильної спраги, закрепами або хропінням уві сні тощо.
Як лікується енурез?
Більшість дітей поступово долають нічне нетримання сечі самостійно, проте деяким може знадобитися додаткова підтримка та допомога.
Після ретельної оцінки причин нічного нетримання сечі, лікар зможе запропонувати наступні варіанти:
- використання підгузника-будильника або
- медикаментозну терапію
Підгузники-будильники — невеликі прилади із датчиком, які подають сигнал або вібрують, коли спідня білизна дитини намокає. Сигнал звучить саме тоді, коли починається процес сечовипускання. Це допомагає дитині прокинутися та дійти до туалету. Використання підгузника-будильника вимагає активної участі дорослого, щоб переконатися, що дитина повністю прокидається і йде до туалету, коли спрацює будильник.
Медикаменти зазвичай призначають, коли дітям виповниться принаймні 6 років і вони вже спробували інші способи лікування нічного нетримання сечі.