Психотерапевтична допомога є одним з найефективніших втручань у сфері охорони психічного здоров’я. Ми втілюємо і розвиваємо у нашому центрі сучасні, ефективні, науковобґрунтовані психотерапевтичні методи допомоги.
У “Колі сім’ї” ми віддані принципу науковообґрунтованої, ефективної допомоги. Ми не є прихильниками і не є центром якогось одного методу – ми відкриті до використання тих підходів, які працюють, які мають доведені докази ефективності. Ми орієнтуємося на рекомендації сучасних міжнародних протоколів і при кожному розладі застосовуємо підхід, що має потенціал бути найбільш дієвим.
Для нас психотерапія – це спільна подорож. У цій подорожі є дуже важливі узгоджені цілі, продуманий оптимальний маршрут (терапевтичний план), активна роль пацієнта (за вас ніхто не зможе зробити кроків) та підтримка терапевта – як гіда, як тренера, як партнера у цій подорожі зцілення. І звісно в основі цієї подорожі є стосунок – прийняття, поваги, розуміння. Ми плекаємо і бережемо цей стосунок.
Ми пропонуємо психотерапевтичну допомогу лише після ретельного обстеження. У процес обстеження залучені наші лікарі-психіатри для того, щоби цілісно оцінити ситуацію, встановити за наявності відповідний медичних діагноз, оцінити покази до застосування інших втручань (наприклад, ліків). І лише на основі даних обстеження ми можемо сказати, чи є покази до психотерапії, якого методу і тоді працювати над побудовою відповідного індивідуального плану допомоги.
У багатьох випадках потрібна не лише психотерапія, а скоординований багатокомпонентний план – він може включати окрім індивідуальної терапії, ще й сімейну, медикаментозне лікування, логопедичну та педагогічну допомога та ін. Ми працюємо на основі біопсихосоціальної моделі і мультидисциплінарна команда наших фахівців орієнтована на забезпечення цілісного плану допомоги.
“Попри те, що ми використовуємо різні методи та підходи – без сумніву, КПТ є нашим основним методом. І це не дивно, адже КПТ є основним рекомендованим сучасними протоколами методом психотерапевтичного лікування психічних розладів у дітей, молоді, дорослих. Ефективність КПТ є доведеною у лікуванні тривожних розладів, депресії, ПТСР та багатьох інших. Працюючи під навчально-методичним супроводом Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії, ми хочемо сприяти якісному розвитку даного методу в Україні та його доступності потребуючим людям.”
Ви працюєте з терапевтом наодинці. Максимальна зосередженість на ваших індивідуальних цілях та роботою над їх досягненням. Може поєднуватися з іншими форматами – для прикладу індивідуальна терапія та терапія для подружньої пари.
Застосовується насамперед тоді, коли основна робота зосереджена на подружніх стосунках. Наша модель парної терапії базована на методах ЕФТ, КПТ та схема-терапії.
Робота з усією родиною (батьками, дітьми, часом і бабусями та дідусями і т.д.). Дуже часто є основою у роботі з дітьми та молоддю, оскільки власне батьки є ключовими особами, а робота над стосунками в родині вимагає участі та активної праці усіх її членів.
Особливо цінний можливістю обміну досвідом у групі, взаємною підтримкою, спільним навчанням. Дозволяє збагатитися досвідом інших людей, що прямують дорогою зцілення. Веде до побудови та зміцнення соціальних зв’язків, можливостей досліджувати себе у стосунках інших, практикувати комунікативні навики.
Психотерапевтична допомога базується на результатах цілісного обстеження. У більшості випадків у процес обстеження включені лікарі-психіатри для забезпечення точної діагностики та призначення при потребі фармакотерапії. Після обстеження ми представляємо його результати, а також можливі шляхи допомоги на основі рекомендацій доказової медицини.
Тоді ми узгоджуємо цілі терапії та пояснюємо можливий терапевтичний план. Ми обов’язково пояснюємо детально, як працює даний вид терапії при даному розладі/проблемі, яка рекомендована частота та орієнтовна тривалість, а також очікувану ефективність.
Процес терапії передбачає активну участь пацієнта – по суті ми вчимо бути “сам собі терапевт”. Сесії є місцем реалізації та навчання терапевтичних технік. Водночас після кожної сесії можуть бути завдання для самостійного роботи – і часто вони є основними рушіями змін. Ми вчимо застосування терапевтичних техніки самодопомоги у щоденному житті.
В процесі терапії ми очікуємо партнерської співпраці між терапевтом та пацієнтом. У такій команді кожен має важливу роль – терапевт є експертом у сфері психічного здоров’я – він організовує терапевтичний процес, застосовує та навчає технік, підтримує. Роль пацієнта ж є робити відповідні кроки на дорозі та бути творцем змін у власному житті.
Частота і тривалість терапії залежать від наявних проблем та необхідного об’єму роботи для їх подолання. У багатьох випадках терапія може бути відносно короткою: 8-16 сесій. Водночас при ряді стійких тривалих розладів та порушень особистісного розвитку вона може тривати рік, два та більше. Частота, як правило один-два рази у тиждень. По мірі наближення до завершення терапії частота стає меншою.
В процесі допомоги дітям та молоді, а часто теж і дорослим особам, ми залучаємо до допомоги рідних. При роботі з дітьми це є зрозуміли, адже батьки відіграють ключову роль у підтримці та допомозі у подоланні труднощів. При роботи з дорослими це теж може бути не менш важливим – адже сім’я людини, її найближчі рідні та друзі можуть бути джерелом безцінної підтримки; бути помічниками на дорозі зцілення та змін…
Зрозуміло, це первинна ціль – подолати депресію, зцілити ПТСР, вирішити проблеми у стосунках і т.д. Для багатьох розладів у сфері психічного здоров’я психотерапія, зокрема КПТ є дієвим, ефективним методом терапії.
Для нас важливо не лише подолати розлад, але виробити навики і розробити систему запобігання рецидивам, усунути за можливості фактори, що створюють ризик для цього.
Ми зосереджені загалом на підтримці розвитку навиків, що формують психологічну стійкість особи. Ми свідомі, випробування є неминучою частиною життя, тож уміння проходити крізь них, зберігаючи психічне здоров’я та особистісну цілісність, є важливим завданням для усіх на.
Ми націлені не лише на те, щоби здолати розлади, але допомогти особі зростати особистісно, знаходити свої цінності, ставати творцем щасливого життя, реалізовувати себе у праці, стосунках та інших сферах. Ми використовуємо модель “позитивно-орієнтованого” підходу.
Життя – це подорож… І одна з найцікавіших вимірів цієї подорожі – це внутрішня подорож. Ми переконані, що досвід зцілення розладів, подолання труднощів, може вести до важливих відкриттів, особистісного зросту, поглиблення стосунків. І це наша найважливіша ціль у психотерапії – щоби врешті ми змогли зростати внутрішньо, актуалізувати свій потенціал, прожити щасливе, змістовне, плідне життя у глибоких стосунках з близькими людьми…