k s logo main
Симптоми, сучасне наукове розуміння та рекомендації протоколів при суїцидальності

Симптоми, сучасне наукове розуміння та рекомендації протоколів при суїцидальності

Олеся Криськів

Проблема суїцидальності

Суїцид – трагічно перерване життя людини, важка втрата для рідних та друзів. Понад 700 тис. осіб у світі щорічно гине від суїциду – більше, аніж від війни чи насилля. Це одна з найпоширеніших причин смерті серед осіб віком 15-29 років. За деякими даними, на кожну дорослу людину, яка гине внаслідок суїциду, припадає понад 25 людей, які намагаються його скоїти. Більшість суїцидів здійснюється на фоні психічного захворювання (найчастіше депресії). В частоті самогубств чоловіки переважають над жінками у співвідношенні 4:1. Вогнепальна зброя – метод самогубства, найбільш поширений серед чоловіків, жінки найчастіше вдаються до отруєння. Суїцидальна поведінка є наслідком взаємодії соціальних, психологічних, культурних та інших чинників, а поширені міфи про самогубство призводять до того, що багато людей відчувають, що не можуть звернутися за допомогою… Хоча насправді, є ефективні стратегії попередження та допомоги при суїцидальній поведінці.

Симптоми та форми розладу

Суїцидальна поведінка не є розладом з чітким перебігом і прогнозом, тобто це не самостійне захворювання у сфері психічного здоров’я. Існують розлади, які пов’язані з вищим суїцидальним ризиком такі як: депресія, біполярний афективний розлад, зловживання психоактивними речовинами, особистісні розлади, шизофренія та інші. Найбільш вагомими є депресія та зловживання психоактивними речовинами. Серед випадків смертей через суїцид у 37% померлих був виявлений алкоголь на момент загибелі. Гостре вживання алкоголю може активувати суїцидальну поведінку і робить людину більш схильною до імпульсивних дій. Епізоди непомірного вживання алкоголю часто передують серйозним суїцидальним спробам і смерті внаслідок суїциду. Загальне споживання алкоголю має виражені наслідки з плином часу. Найбільша кількість випадків суїциду здійснюється в стані депресії. Часто під час депресії люди не бачать майбутнього, «застрягають» у відчутті безнадії та «тунельному мисленні», відчувають себе тягарем для інших, ізольовуються від соціуму, відповідно одним з виходів припинити страждання, на їх думку, це загинути від суїциду. Хоча важливо зазначити, що мати думки про суїцид не означає мати намір його вчинити, коли особа вже має намір та план, важливо негайно звернутись за допомогою до фахівця зі сфери турботи про психічне здоров’я. Надзвичайно важливо розглядати усіх осіб, які чинили багаторазові спроби звести рахунки з життям, як групу особливо високого ризику, що потребує інтенсивної терапії. Інші чинники, на які варто зважати, це: доступ до потенційно смертельних засобів нанесення шкоди, вогнепальна зброя в тому числі.

Сучасне наукове розуміння

Запитання, чому люди чинять суїцид, залишалося відкритим тисячоліттями, однак лише протягом останнього півстоліття психологічні науки наблизились до пошуку відповіді на нього. Першу ґрунтовну психологічну теорію розробив Едвін Шнейдман, батько превенції суїциду в США. Він стверджував, що суїцидальна поведінка має ціль, – втекти від нестерпного психологічного болю. Серед інших факторів, які впливають на суїцидальну поведінку: відчуття безнадії, самотності та труднощі з регуляцією емоцій. Більшість фахівців галузі психічного здоров’я переконані, що суїцид є наслідком ускладнень нелікованих розладів психічного здоров’я і відображає важкість цих розладів. До прикладу, особа з нелікованою важкою депресією може розвинути суїцидальну поведінку. Генетика ймовірно впливає теж на суїцидальність, роблячи людину більш вразливою, однак, навіть якщо у людину існує генетична схильність це зовсім не означає, що вона розвине суїцидальну поведінку. Також, наявність стресових чи травматичних факторів, сексуального насилля у житті особи може вплинути на розвиток суїцидальної поведінки. Дана проблема є більш комплексна та виникає внаслідок взаємодії біологічних, психологічних, соціальних та інших факторів. 

Рекомендації протоколів

Понад 90% суїцидальних смертей у США по’вязані з розладом психічного здоров’я, який можна діагностувати. Щодо більшості розладів існує ефективна допомога, відповідно вчасна діагностика і фахове лікування може суттєво вплинути на попередження суїцидальної поведінки та загалом зменшити кількість суїцидів на планеті. Для лікування суїцидальної поведінки широко застосовують поєднання психотерапевтичних втручань та фармакотерапії. Серед психотерапевтичних втручань високу ефективність показали такі напрямки як: Когнітивно-поведінкова терапія та Діалектично-поведінкова терапія. Корисними також можуть бути тренінги майндфулнес. Ціллю цих втручань є допомогти особі та її оточенню регулювати емоційний стан, поведінку, виробити оптимальний стиль життя, а також долати супутні проблеми, плекати стійкість та бути творцем життя в усіх його сферах – адже наявність викликів у сфері психічного здоров’я не має стати перешкодою особі у тому щоби прожити щасливе, змістовне та плідне життя у глибоких стосунках з іншими! Не менш важливим є забезпечення належної психосоціальної підтримки. Чутливість середовища та належна підтримка може мати визначальний вплив на якість життя особи. Соціальна ізоляція – вагомий чинник ризику самогубства. Відповідно втручання, які ліквідовують соціальну ізоляцію, важливі для запобігання самогубства. І все ж, навіть маючи турботливих інших у своєму житті, люди можуть почуватися самотніми, особливо якщо їм важко поділитися тим, що доводиться переживати. Тому варто сприяти розкриттю близьким людям глибини свого болю і думок про самогубство. Людям важливо відчувати зв’язок з іншими, особливо коли є відчуття відокремлення, самотності і сприйняття себе «як тягаря». Водночас рідним, друзям, колегам особи може бути дуже важливою належна психоедукація та розуміння проблематики суїцидальності, та як діяти, щоби підтримати особу.

Програма допомоги у «Колі сім’ї»

В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги молоді та дорослим з виявленням та попередженням суїцидальної поведінки. Дана програма базується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів і включає в себе наступні методи допомоги:

  • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
  • Медикаментозна терапія та лікарський супровід
  • Психотерапевтична допомога: когнітивно-поведінкова терапія 
  • При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
  • При потребі – консультування/супровід в освітніх закладах, соціальному середовищі, закладах праці та ін.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00