k s logo main
Симптоми, сучасне наукове розуміння та рекомендації протоколів при розладах регуляції злості

Симптоми, сучасне наукове розуміння та рекомендації протоколів при розладах регуляції злості

Олеся Криськів

Проблеми регуляції злості

Злість – базова емоція з якою народжується кожна людина. Вона виконує такі важливі функції: комунікує сприйняття появи «ворога», від якого іде загроза нам чи нашому «світу» і мобілізує до боротьби; дає енергію, швидкість і відвагу в реакціях; допомагає відчувати потреби та відстоювати їх. Однак, злість може стати і проблемною коли «виходить з під контролю» і уже не служить та не веде до задоволення наших потреб. Також, є засильно/зачасто/задовго не відповідно до реальної загрози, заподіює шкоду нам/іншим, заважає думати і вирішувати проблеми, впливає на якість життя в цілому.

Симптоми та форми розладу

Якщо злість вже не діє на користь людині та суттєво погіршує якість життя в тій чи іншій сфері, можемо говорити про проблеми регуляції злості. Мовою діагностики, розлади злості – це

Повторювані вибухи в поведінці через неспроможність контролювати агресивні імпульси, що виявляються:

 • Більш словесною агресією (наприклад вибухами гніву, суперечками, сварками) або фізичною агресією стосовно власності, тварин або інших осіб, яка виникає двічі на тиждень, у середньому впродовж 3 місяців. Фізична агресія не призводить до пошкодження чи знищення майна, ані до фізичного травмування тварин чи інших осіб.

Або

 • Три поведінкові вибухи, по’вязані з пошкодженням чи знищенням майна, та/або фізичний напад із фізичним ушкодженням тварин чи інших осіб, що трапилися впродовж 12-місячного періоду. 

Важливо зазначити, що повторювані вибухи не є зумисними, а більше імпульсивними, по’вязані власне з контролем злості. Вони спричиняють в особи помітний дистрес, впливають як на професійну сферу так і стосунки, можуть мати як фінансові так і юридичні наслідки.

Сучасне наукове розуміння

Дослідження говорять, що може впливати на порушення контролю злості це: 

  • Темперамент, є люди, які більше схильні до порушення імпульс-контролю, їм важче контролювати свої імпульсивні реакції. 
 • Від послань, які ми отримували в дитинстві і старшому віці. Також, чи був присутнім досвід скривдження, занедбання, пригноблення, який власне впливає на формування певного роду переконань про себе, людей та світ. Наприклад, якщо дитина зазнала в дитинстві досвіду скривдження, в неї може сформуватись переконання: «Людям не можна довіряти, вони кривдять» і це будуть свого роду окуляри, як в дорослому житті особа сприйматиме життєві ситуації, а саме: з надмірною настороженістю та очікуванням на скривдження, навіть якщо в конкретних ситуаціях не буде для цього підстав.
 • Моделювання проблемних способів висловлення злості, та від того як були підкріплені ті чи інші способи. Наприклад, якщо агресивна поведінка була нормою в сім’ї, то є ймовірність, що в дорослому віці особа це може моделювати. 
 • Від культуральних, релігійних, соціальних особливостей, середовища.

Рекомендації протоколів.

Для роботи над розладами регуляції злості є рекомендованою Когнітивно-поведінкова терапія, яка може допомогти людині в більш здоровий спосіб навчитись контролювати свою некорисну злість. Допоміжним може бути додавання тренінгу майндфулнес. Протокол КПТ включає наступні модулі: робота з думками, які ведуть до емоції злості, навиками емоційної регуляції, розвиток більш корисної поведінки та інше.

Програма допомоги у «Колі сім’ї»

В центрі “Коло сім’ї” функціонує спеціалізована програма допомоги молоді та дорослим з розладами регуляції злості. Дана програма базується на рекомендаціях сучасних міжнародних протоколів і включає в себе наступні методи допомоги:

 • Комплексне обстеження, представлення інформації та узгодження плану допомоги
 • Медикаментозна терапія та лікарський супровід
 • Психотерапевтична допомога: когнітивно-поведінкова терапія 
 • При потребі – психологічний супровід та підтримка батькам/рідним
 • При потребі – консультування/супровід в освітніх закладах, соціальному середовищі, закладах праці та ін.

Запис на прийом

Виберіть філію:

Запис на консультацію у Львові

Пн-Пт 10:00-17:00

Запис на консультацію у Києві

для дитини/підлітка:

Пн-Пт 10:00-18:00

для дорослої особи:

Пн-Пт 09:00-17:00

Запис у телеклініку

Пн-Пт 10:00-17:00